Diriliş Postası  / Muhabir Gökhan Erek

Yerel seçimlere sayılı aylar kala belediye başkanlarının performansları ve adaylarla ilgili anketler yapılmaya devam ediyor. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Özgür Özel ile girdiği seçimi kaybetmeden önce İstanbul, Ankara ve İzmir’de aynı adaylarla seçimlere gireceklerine dair açıklamalarda bulunmuştu. Ancak CHP’nin yeni Genel Başkanı Özgür Özel’in, adaylarda değişiklik yapıp yapmayacağı ise henüz belli değil. 

Kulislerde CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne adayı olarak konuşulan Tunç Soyer’in, aday yapılmayacağına dair bilgiler dolaşırken, ASAL Araştırma Şirketi’nden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in performansı ile ilgili dikkat çeken bir anket geldi.

ASAL Araştırma Şirketi tarafından 8-11 Kasım 2023 tarihleri arasında Bilgisayar Destekli Telefonda Anket (CATI) yöntemiyle, 1600 kişi ile gerçekleştirilen anket çalışmasında, ankete katılanlara ‘İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer’i genel olarak değerlendirdiğinizde ne ölçüde başarılı buluyorsunuz?’ diye soruldu.

İşte İzmirlilerin Tunç Soyer’in performansı ile ilgili sorulan soruya, verdikleri cevap:

Ankete katılanların %8,0’i Çok Başarılı, %24.5’i Başarılı, %13,0’ü Ne Başarılı Ne de Başarısız, %34,5’i Başarısız, %11,0’i Çok Başarısız, %9,0 da Cevap Yok şeklinde cevap verdi.

ASAL Araştırma Şirketi’nin, Tunç Soyer’in başarısı ile ilgili sorduğu soruya katılanların: 

Yüzde 53.5’i Erkek, yüzde 46.5 Kadınlardan oluşuyor.

Eğitim durumlarına göre: 

Yüzde 27.5 Lise Mezunu, yüzde 20.0’si İlkokul Mezunu, yüzde 18,5’i Ortaokul Mezunu, Yüzde 22,7’si Üniversite Mezunu, yüzde 5.6’sı Mezun Değil ve yüzde 5.7’si ise Lisansüstü Mezunlardan oluşuyor. 

AK Parti Aday Tespit Komisyonu çalışmalarına başlıyor AK Parti Aday Tespit Komisyonu çalışmalarına başlıyor

Araştırmaya katılanların meslek dağılımları:

Yüzde 20.0’si Esnaf, yüzde 19.5’i Ev Hanımı, yüzde 13.0’ü İşçi, yüzde 12.5’i Emekli, yüzde 6’sı Kamu Görevlisi, yüzde 7.5’i Serbest Meslek ve yüzde 21.5’i ise Diğer Meslek gruplarından oluşuyor. 

Ankete katılanların yaş aralığı ise şu şekilde: 

Araştırmaya en çok yüzde 20.7 oranla 3 -44 yaş aralığındaki vatandaşlar katılırken, 35-44 Yaş aralığını, yüzde 19.5 oranla 25-34 yaşındakiler takip ediyor.