Kamerun dünyada ilk toplu aşı dağıtımını başlattı. Younde yakınlarında bulunan sağlık merkezinde Daniella adındaki bir kız çocuğu aşı oldu.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre Afrika’da her yıl 600 bin kişi sıtmadan ölüyor.  Kamerun’da 6 aya kadar bebeklere aşılar ücretsiz olarak sunuluyor.  

Aşıyı onaylayan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Kamerun'daki aşıyı sivrisinek kaynaklı hastalığa karşı küresel mücadelede tarihi bir an olarak nitelendirdi. Bu karar Kenya, Gana ve Malavi'deki başarılı pilot uygulamalarının ardından geldi.

Kenya Sıtmaya Son Konseyi'nden Willis Akhwale, kullanıma sunulmasının şüphesiz bir rahatlama ve hayat kurtarıcı olmasına rağmen, göreceli olarak düşük etkinlik oranının "sihirli bir çözüm" olmadığı anlamına geldiğini savunuyor.

Küresel aşı ittifakı Gavi'ye göre 20 ülke daha programı bu yıl hayata geçirmeyi hedefliyor. Bunların arasında Burkina Faso, Liberya, Nijer ve Sierra Leone var.

New York’ta Filistin’e destek gösterisi New York’ta Filistin’e destek gösterisi

Dünya Sağlık Örgütü, Kamerun'da her yıl yaklaşık altı milyon sıtma vakası kaydedildiğini ve bunların çoğu beş yaşın altındaki çocuklar olmak üzere sağlık tesislerinde 4.000 kişinin öldüğünü belirtiyor.

Kaynak: Haber Merkezi