İsrail'in Refah'taki çadır kentte soykırım ve vahşet uyguladı. İsrail'in Filistin halkı üzerinde uyguladığı sistematik yok etme faaliyeti dünya çapınca tepki çekmeye ve protesto edilmeye devam ediyor. Bir protesto da Diyarbakır'da gelinlik üreten bir firmadan geldi. Merkez Kayapınar ilçesinde düzenlenen gelinlik defilesinde Filistin ve soykırım temalı tasarlanan gelinlikler dikkat çekti.

Malatya'da korkutan deprem Malatya'da korkutan deprem

Aran148

PODYUMDA KANLI GELİNLİKLE YÜRÜDÜLER

Gelinlik firması ilk büyük organizasyonunda İsrail'in şiddetini protesto etmek amacıyla özel tasarım ile boy gösterdi. Filistin bayrağı renklerinde ve kanlı hazırlanmış gelinlikler, mankenlere yapılan yine kanlı makyajlarla yer aldı. Mini defilede arkadaki ekrana LED ile Filistin bayrağı, yıkım ve ölüme ilişkin çeşitli görüntüler yer aldı.

Aran146


DEFİLE İSRAİL'İ KINAMA AMACINI TAŞIYOR

Türkiye'nin birçok şehrinde defileler düzenleyen ve 15 yıldır moda sektöründe çalışan firmanın sahibi Mehmet Kaymak, Anadolu Ajansı'na verdiği röportajda konseptinin amacının İsrail'in acımasız saldırılarını kınamak olduğunu söyledi. Kaymak, "Bu konsepti yapmamın sebebi İsrail'in Filistin halkına yaptığı acımasız saldırıları kınamak. Orada insanlar dram yaşıyor. Her gün orada çocuklar, gelinler, genç insanlar katlediliyor. Tasarımlarımız protesto amaçlıdır. Dünya buna sessiz kalmamalı. Bu büyük bir insanlık ayıbı. Filistin'in yanında olmalıyız, fikirlerimizle projelerimizle tasarımlarımızla. Bir an önce herkes tepkisini göstermelidir. Bizim tavrımız net." şeklinde konuştu.

Aran145


Kanlı gelinliği giyen manken Ümra Tarık, moda defilelerinin genelde enerjik ve mutlu geçtiğini ama bu defilede oradaki hüznü yaşadıklarının altını çizdi.

Aran147-1


Mankenlerden Sena Selen Bener ise Filistin'de yaşananlara ilişkin üzüntüsünü dile getirdi ve Filistin halkının yanında olduklarını söyledi. Bener, "Gazze'de olanları kınıyorum" dedi.

Editör: Nusret Odabaş