GÖKHAN EREK / ÖZEL HABER

Azerbaycan’da cumhurbaşkanlığı seçimi için vatandaşlar sandık başına gitti. Seçimlerde Yeni Azerbaycan Partisi adayı ve mevcut Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile birlikte Büyük Kuruluş Partisi Genel Başkanı Fazıl Mustafa, Büyük Azerbaycan Partisi Genel Başkanı Elşad Musayev, Bütün Azerbaycan Halk Cephesi Partisi Genel Başkanı Kudret Hasanguliyev, Milli Cephe Partisi Genel Başkanı Razi Nurullayev’in yanı sıra bağımsız adaylar Zahid Oruç ve Fuat Aliyev de yarıştı. Sandık çıkış anketine göre mevcut Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, oyların yüzde 93.9’unu aldı.

Azerbaycan Adaylar

TOPLAM 6.5 MİLYON SEÇMEN

Oy verme işlemi yerel saatle 08.00'de başladı ve saat 19:00’da sona erdi. Açıklanan son verilere göre Azerbaycan’da 6.5 milyon seçmen bulunuyor. Cumhurbaşkanı seçimleri  için yurt içi ve yurt dışında 6 bin 500 sandık kuruldu.

ERMENİSTAN İŞGALİNDEN KURTULAN ŞEHİRLERDE SANDIKLAR KURULDU

 Azerbaycan'ın, Ermenistan işgalinden kurtardığı Şuşa, Hankendi, Hocalı, Hocavend, Ağdere, Ağdam, Cebrayıl, Fuzuli, Zengilan, Gubadlı, Laçın ve Kelbecer'de 22 binden fazla seçmen, 30 yıl sonra ilk kez oy kullandı.

SİYASİ BÜTÜNLÜK SAĞLANDI

Kurulan sandıkların önünde sabahın ilk saatlerinden itibaren yoğunluk gözlendi. Karabağ’ı işgalden kurtararak toprak bütünlüğünü sağlayan Azerbaycanlılar, ilk kez sandık başına giderek böylece siyasi bütünlüğünü de sağlamış oldu.

Whatsapp Image 2024 02 08 At 11.59.47

FUZULİ VE ŞUŞA’DA SEÇİM HEYECANI

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, eşi Mehriban Aliyeva ve aile üyeleri Hankendi'nin 122 numaralı seçim bölgesi, 14 numaralı sandıkta oy kullandı.

Fuzuli’de 3 bin 974 kişi üç sandıkta oy kullanırken; Şuşa’da ise bin 222 seçmen sandığa gitti.

OY KULLANMAYA TORUNU İLE GELDİ

Özgürlüğüne kavuşan yerlerden biri de Zengilan, Ağılı Köyü oldu. Toplamda 1000 seçmenin bulunduğu Ağılı’da, seçmenlerin sandık başına gelirken yaşadığı sevinç gözlerine yansıdı. 

Zengilan’a bağlı Ağılı Köyü’nde 1993 yılında  sekizinci sınıf öğrencisi olan Metmetova Gülşen, kazanılan Karabağ Zaferi'nin ardından ilk kez sandık başına torunu ile birlikte geldi. 

 “KALBİMİZDEKİ VATAN HASRETİ SONA ERDİ”

Mehmetova Gülşen, Ermeni terörü nedeniyle kendi topraklarından göçtüklerini belirterek, “Cumhurbaşkanımız sağ olsun, kalbimizdeki vatan hasretini giderdi. 30 yıl sonra doğduğumuz yurdumuza geri döndük. Şu anda evlatlarım ve torunumla birlikte öz vatanımızda seçim yapıyoruz. Çok sevinçliyim. Göç etmek zorunda kaldığımız yerlere, tekrardan geri geldiğimiz için çok mutluyum. Geri döndüğümüzde her şey dağılmış, dökülmüştü ama toprağıma kavuştuğumuz için çok sevindik. Bugün ise torunumla oy vermeye geldim.” ifadelerini kullandı.

BM, UNRWA hakkındaki araştırma için İsrail’e personel gönderecek BM, UNRWA hakkındaki araştırma için İsrail’e personel gönderecek

YAPILAN SEÇİMLERDEN BEKLENTİLER

Metmetova Gülşen, yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinden beklentilerini ise şu şekilde sıraladı; “Topraklarımız günü gününe daha da güzelleşsin, 30 yıl önce yaşadığımız gibi güzel yaşayacağımız yerlerimiz olsun.”

“BİZİ SEVİNDİREN ALİYEV’E DESTEK VERİYORUZ”             

Ülkelerinde başka lidere ihtiyaç olmadığını vurgulayan Mehmetova Gülşen, “Bize bu sevinci yaşatan Cumhurbaşkanımıza destek verdik, vermeye de devam edeceğiz.” dedi.

“CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A ÇOK MUHABBET BESLİYORUZ”

Liderler içerisinde İlham Aliyev'den başka Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı çok sevdiklerini belirten Mehmetova Gülşen, “Ona çok muhabbet besliyoruz. Allah Tayyip Erdoğan'a sağlık versin, o bizim sırtımızı dayadığımız dayanağımızdır." şeklinde konuştu.

İRAN’A SIFIR NOKTASINDAKİ AĞBENT KÖYÜ

Zengilan’a bağlı, İran’a sıfır noktasında bulunan Ağbent Köyü’nde ise 871 seçmen bulunurken, yüksek katılım dikkati çekti.

Muhabir: GÖKHAN EREK