Berfin Bitirim-Muhabir

Kurak ve sıcak geçen yaz aylarının ardından sıcaklıklar Ekim ayı boyunca da mevsim normallerinin üstünde seyretti. Uzun süren pastırma yazının ardından Kasım ayının sonuna yaklaştığımız günlerde beklenen yağış ve soğuk hava sonunda ülkemizi etkisi altına aldı.

Mahkemeden emsal karar: Annesini her ay icra yoluyla görebiliyor Mahkemeden emsal karar: Annesini her ay icra yoluyla görebiliyor

Ankara, İstanbul ve İzmir için arka arkaya yapılan meteorolojik uyarıların yanı sıra meteoroloji uzmanı Kerem Ökten 19 Kasım Pazar günü için önemli uyarılarda bulundu.

“İSTANBUL’DA KIRMIZI ALARM VERİLMELİ”

Valilik ve AFAD’ın ardından bir uyarı da Kerem Ökten’den gelirken, İstanbul’da kırmızı alarma geçilmesi gerektiğini sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada İstanbul’da kırmızı alarm verilmesi gerektiğini duyurdu. Kerem Ökten şu ifadeleri kullandı:

“Yarın için kırmızı alarma geçilmesi lâzım. Bizde maalesef yaşa ve gör durumu çok oluyor. İstanbul'da yarın tarihi bir fırtına bekleniyor. Rüzgar hamleleri şehrin kuzeyinde 120 km'yi geçecek. 2004'te rekor 122.3 km idi ve şehirde hayat durdu”

Öte yandan yarın için motokuryeleri de uyararak şunları söyledi:

“Yarın motokuryeler çalıştırılmamalı. Özellikle ikinci ve üçüncü köprüden geçecek olan tırların devrilme ihtimali var. Köprüleri kullanmayınız. Yarın evde oturunuz. Tüm aktivitileri iptal ediniz...”

ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE DE YAĞIŞLAR DEVAM EDECEK

Geçtiğimiz haftadan beri devam eden ve hafta sonu etkisini artıran yağışların önümüzdeki günlerde de devam edeceğini duyurarak barajlar konusunda endişeli vatandaşların yüreğine su serpti. Ökten şu ifadeleri kullandı:

“16 günlük beklenen toplam yağış. Sadece 16 gün. İstanbul'da beklenen toplam yağış 250 mm üzerinde gerçekleşecek. Marmara, Ege, Batı Akdeniz ve Batı Akdeniz aşırı yağışlar alacak...”

BARAJLAR İÇİN ÖNEMLİ

Yağışların devam edeceğinin açıklanması Türkiye’nin en kalabalık şehirlerden biri olan İstanbul için hayati önem taşıyor. Son 9 yılın en düşük seviyelerinde olan İstanbul barajları şehrin öncelikli sorunlarından biri oldu.

18 Kasım Cumartesi günü itibariyle İstanbul barajlarındaki su oranı yüzde 17,87 olarak karşımıza çıkıyor. Yağışların beklentileri karşılaması halinde bu kışı rahat geçirebileceğimiz anlamına gelebileceği düşünülüyor. Vatandaşların her şart altında suyu tasarruflu harcaması gerekiyor.