Kim Milyoner Olmak İster yarışmasında tarihi anlar gerçekleşti. 19 yaşındaki Berk Göktaş 5 milyonluk soruyu açtırmaya hak kazanmıştı. Dün gece 5 milyonluk soru için yarışan Berk Göktaş soruyu doğru bilerek tarihte ilk kez 5 milyon kazanan yarışmacı oldu. 

İŞTE 5 MİLYON TL DEĞERİNDEKİ O SORU

SORU: Bakara suresiyle, kendilerine bıldırcın eti ve kudret helvası verilmesine rağmen İsrailoğullarının, "biz bir çeşit yemeğe asla katlanamayız" diye isyan edip Hz. Musa'dan "Rabb'ine dua et de versin" diyerek istedikleri arasında hangisi yoktur?

A- Mercimek

B- Soğan

C- Nohut

D- Sarımsak

Soru ve cevabı kısa sürede sosyal medyada gündem oldu.

Kadir İnanır hastaneden taburcu edildi Kadir İnanır hastaneden taburcu edildi

BERK GÖKTAŞ DOĞRU CEVABI VERDİ

Yarışmacı, büyük ödül sorusuna 'C- Nohut' cevabını verdi.

BÜYÜK ÖDÜLÜ ALDI

Yarışmacı doğru cevabı vererek büyük ödül olan 5 milyon TL'nin sahibi oldu.

Bakara suresinin 61'inci ayetinde 'sarımsak, mercimek ve soğan' yer alıyor. Buna göre; 5 milyonluk sorunun cevabı nohut.

Bakara suresinin 61'inci ayetinin tamamı ise şöyle:

"Hani, “Ey Mûsâ! Biz bir çeşit yemeğe asla katlanamayız. O hâlde, bizim için Rabbine yalvar da, o bize yerden biten sebze, kabak, sarımsak, mercimek, soğan versin” demiştiniz. O da size, “İyi olanı düşük olanla değiştirmek mi istiyorsunuz? Öyle ise inin şehre! İstedikleriniz orada var” demişti. Böylece zillet ve yoksulluk onları kapladı. Onlar, Allah’ın gazabına uğradılar. Bunun sebebi, onların; Allah’ın âyetlerini inkâr ediyor, peygamberleri de haksız yere öldürüyor olmaları idi. Bütün bunların sebebi ise, isyan etmek ve aşırı gitmekte oluşlarıydı."

Editör: Nusret Odabaş