Avustralya Kingston South East'teki kuş popülasyonunu araştırırken penguenle karşılaşan, Friends of Shorebirds South East'in başkanı Jeff Campbell, "Sahilde yüksek bir yerdeydik. Durduk ve bize doğru yürümeye devam etti" dedi.

“O BİZE DOĞRU GELDİ”

Kuşun "daha önce hiç insan görmemiş olabileceğini" öne süren Campbell, Avustralya Yayın Kurumu'na "Sonra bize doğru bazı hareketler yaptı ve gerçekten tuhaf seslerle bağırdı, başını arkaya uzattı, bize doğru eğildi ve sonra bize gerçekten çok yaklaştı. Biz ona doğru gitmedik; o bize doğru geldi" diye konuştu.

Guterres, acil insani ateşkes çağrısı yaptı Guterres, acil insani ateşkes çağrısı yaptı

Genç bir kuştu. Heard Adası ya da Macquarie Adası gibi Antarktika çevresindeki bir adadan buraya gelmiş, dolayısıyla muhtemelen daha önce hiç insanla karşılaşmamış ve insanların tehlikeli olabileceğini bilmiyordu.

PENGUENLER VE UZUN YOLCULUK MERAKLARI

Campbell, bunun bir sürpriz olmasına rağmen penguenlerin uzun yolculuk yaptığının daha önce de görüldüğünü söyledi. Yaklaşık 20 yıl önce 2004'te, Mount Gambier yakınlarındaki Port MacDonnell'da bir kral penguen görülmüştü.

Tazmanya Üniversitesi Deniz ve Antarktika Araştırmaları, Ekoloji ve Biyoçeşitlilik Enstitüsü'nden Dr. Julie Mc Innes, Guardian'a, penguenlerin tüm tüylerini döktüğü tüy dökme döneminde anakaraya gelmiş olabileceğini söyledi.

Kaynak: HABER MERKEZİ