Başkan Tshisekedi şu ana kadar açıklanan oyların yaklaşık %72'sini aldı ve ikinci dönem için hazır görünüyor. 20 Aralık seçimleri yaygın lojistik sorunlar nedeniyle gölgelendi. Bir gözlemci grubuna göre oy verme merkezlerinin yaklaşık üçte ikisi geç açıldı, oy verme makinelerinin %30'u ise çalışmıyordu.

Milyonlarca insan oy kullanabilmek için saatlerce beklerken, bazıları vazgeçip evlerine gitti.

Muhalefet, sorunların, sonuçlara Başkan Tshisekedi (60) lehine hile yapılmasına izin veren kasıtlı bir planın parçası olduğunu söyledi.

Pazar günü sonuçlar açıklandıktan sonra, başlıca rakiplerin birçoğu protesto çağrısında bulundu. Rakiplerin yayınladığı ortak bir bildiride "Seçim sahtekarlığının ilanının ardından halkımızı topluca sokağa çıkmaya çağırıyoruz."ifadeleri kullanıldı.  

Seçim şefi Denis Kadima bazı usulsüzlükleri kabul etti ancak şu ana kadar açıklanan sonuçların Kongo halkının iradesini yansıttığında ısrar etti.

Kenya'nın eski Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta, Pazar günü X'te Başkan Tshisekedi'yi yeniden seçildiği için tebrik eden bir mesaj yayınladı.

Futbol kralı ve madencilik patronu Moise Katumbi yaklaşık %18 oyla ikinci sırada yer alırken, 2018 seçimlerinde zaferinin elinden alındığını iddia eden eski petrol yöneticisi Martin Fayulu yaklaşık %5 ile üçüncü sırada yer alıyor.

Seçim yetkilileri hâlâ tam olarak kaç oy verme merkezinin açıldığını veya kaç kişinin oy kullandığını açıklamadı.

Şu ana kadar 76.000 sandıktan 55.000'inin 17,8 milyon oy sayıldı. Yaklaşık 44 milyon kişi oy vermek için kaydolmuştu.

İsrail çekilmişti: Zeytun Mahallesi’ndeki yıkım görüntülendi İsrail çekilmişti: Zeytun Mahallesi’ndeki yıkım görüntülendi

18 muhalefet adayından herhangi birinin sonuçlara mahkemede itiraz edip etmeyeceği belli değil.

Anayasa Mahkemesi'nin, 20 Ocak'ta yapılması planlanan yemin töreniyle birlikte, nihai sonuçları 10 Ocak 2024'te açıklamasından önce, her türlü hukuki itirazı dinlemek için 10 günü bulunuyor.

DR Kongo, Fransa'nın yaklaşık dört katı büyüklüğünde ancak temel altyapıdan yoksun. Ana şehirlerden bazıları bile karayoluyla birbirine bağlı değil.

Ülkenin 100 milyonluk nüfusunun yaklaşık üçte ikisi yoksulluk sınırının altında yaşıyor ve halkın büyük çoğunluğu günde 2,15 dolar (1,70 £) ya da daha az kazanıyor.

Seçmenler ayrıca toplamda yaklaşık 100.000 adayla parlamento, il ve belediye temsilcilerini de seçti.

Doğunun bazı bölgelerinde son 30 yıldır süren çatışmalar nedeniyle seçimler yapılamadı.

Düzinelerce silahlı grup, ülkenin engin maden zenginliklerinin çoğuna ev sahipliği yapan bölgenin bazı kısımlarını kontrol altına almak için savaşıyor.

Bu, fosil yakıtlardan arınmış bir gelecek için gerekli görülen, birçok lityum pilin hayati bir parçası olan büyük kobalt rezervlerini de içeriyor.

Kaynak: Haber Merkezi