Son Dakika

2’nci Uluslararası Mersin Engelsiz Sanat Festivali başladı

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu sene ikincisi gerçekleştirilecek olan Uluslararası Mersin Engelsiz Sanat Festivali, başladı.
2’nci Uluslararası Mersin Engelsiz Sanat Festivali başladı AA/ Sezgin Pancar

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu sene ikincisi gerçekleştirilecek olan Uluslararası Mersin Engelsiz Sanat Festivali, başladı.

Mersin'i Kalkındırma ve Dayanışma Derneği'nin (MEKAD) ve Mersin Valiliği ortaklığıyla düzenlenen festivalin açılışında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zihinsel Engelliler Mehter Takımı ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Bando Takımı eşliğinde kortej yürüyüşü yapıldı.

Uluslararası Mersin Engelsiz Sanat Festivali,

Ulu Cami'den başlayan yürüyüşe Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve birçok ülkeden sporcular, sanatçılar ile vatandaşlar katıldı.

Farklı ülkelerin bayraklarının da taşındığı yürüyüşte çalınan marşlarla beraber katılımcılar unutulmaz anlar yaşadı.

Kocamaz yaptığı konuşmada, festivalde çeşitli alanlarda çok sayıda sanatçının bulunduğuna vurgu yaparak, etkinliğin şehrin tanıtımına büyük katkı sağlayacağını belitti.

Festival, Mersin Sanayi ve Ticaret Odası önündeki konser ve sergi etkinlikleriyle devam etti.

Uluslararası Mersin Engelsiz Sanat Festivali,

Bu sene Aşık Veysel anısına "Karanlıktan aydınlığa" sloganıyla gerçekleşen festival, 14 Ekim tarihinde sona erecek.

Tanıtım toplantısında, geçen sene ilk kez yapılan Uluslararası Mersin Engelsiz Sanat Festivali'ne 16 ülkeden 37 engelli sanatçının katıldığını hatırlatan Kocamaz, söz konusu etkinlikte 22 bin izleyici sayısına ulaşıldığının altını çizmişti. 

Kocamaz, festivalin tekrarının ehemmiyetinden bahsederek, bütün dünyada ses getiren bir etkinliğe Mersin'de hep beraber imza attıkları, böylelikle yeryüzünde engel olacak hiçbir şey olmadığını anladıklarını, güzel duygularla ve yüreklere kazınan unutulmaz anılarla sonlandırılan festival ile yakılan ateşin bu sene ikinci kez yeniden alevlendirildiğini söylemişti.

Festivalde, çok sayıda etkinliğin yer alacağını ifade eden Kocamaz, Türkiye’nin ve Mersin’in hoşgörü ve insan sevgisini bütün dünyaya gösterecek bu etkinlikle 17 farklı ülkeden, müzik, resim, fotoğraf gibi sanat dallarından toplam 149 sanatçıyı Mersin'de ağırlayacak olmanın mutluluğunu yaşadığını dile getirmişti.

Uluslararası Mersin Engelsiz Sanat Festivali,

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.