Son Dakika

Afganistan’a Muhsin Yazıcıoğlu yetimhanesi

Afganistan’da Muhsin Yazıcıoğlu Yetimhanesi açıldı. Muhsin Yazıcıoğlu Yetimhanesinin açılışına Alperen Ocakları Eğitim, Kültür ve Dayanışma Vakfı Genel Başkanı Murat Aslan’da katıldı.
Afganistan’a Muhsin Yazıcıoğlu yetimhanesi

Alperen Ocakları Eğitim, Kültür ve Dayanışma Vakfı Genel Başkanı Murat Aslan, Afganistan Muhsin Yazıcıoğlu Yetimhanesinin açılışında konuştu. Gönül coğrafyasını, siyasî ve coğrafî sınırları aşan, görüp görülebilecek maddî her türlü sınırın ötesinde, ümmet olma bilincinin muhabbetle beslendiği belirten Aslan, gönülden gönüllere uzanan bir hududu çerçevelediğine şahitlik edildiğini söyledi. Alperen Ocakları Genel Başkanı Murat Aslan, “Sizlere Anavatan Anadolu'dan Anavatan olan Turan ellere selamlar getirdik. Burada sadece yetimhanemizin açılışı için bulunmuyoruz.Türkiye'de ki kardeşlerimizin bağışladığı, kurbanları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak,su kuyuları açmak gibi bir dizi program çerçevesinde buralardayız. Ancak tüm bunlardan daha önemli bir şey varsa o da farklı coğrafyalarda yaşayan kardeşlerimizin derdi ile dertlenip onların da bizleri samimiyet ve içtenlikle kardeşçe karşılamaları ve bugün burada beraber olmamızdır” diye konuştu. Bir arada olmanın, bir inanç etrafında hareket etmenin sadece bu coğrafyaya değil, refah ve huzuru arayan bütün insanlığın ihtiyacının olduğunu vurgulayan Aslan, çağın kanayan yarasına merhem olacağının bilincinin sonucu olan Muhsin Yazıcıoğlu Yetimhanesinin açılışında maddi ve manevi emeği geçen herkese teşekkür etti.

Bir çocuk refahın adı olabilir

Alperen Ocakları Genel Başkanı Aslan, “Bir yetimhaneden ne olur ki demeyin!” diyerek yetimhaneden yetişecek bir çocuğun gelecekte Afganistan topraklarının geleceğine adını yazdırabileceğini, refahın, huzurun, mutluluğun, birlik ve beraberliğin adı olabileceğinin altını çizdi. Aslan, sözlerine şöyle devam etti.

“Söylediklerimi hamasi bir nutuk olarak algılamayın; bir hakikatin ifadesi, mâziden gelen bir gerçeğin işaretin ifadesi olarak ele alın. Biz biliyoruz ki, bize Anadolu topraklarını vatan kılan, üç kıtaya adalet burcunu taşıtan manevi irade bu topraklardan zuhur etmiştir. Pîr-i Türkistan, Hâce-i Evvel Hoca AhmedYesevî’nin ve onun sarsılmaz imanlı, yüce gönüllü Alperenlerinin hazırladığı iklim ve fethettiği gönüller neticesinde Allah’ın adı kıtalardan kıtalara yayılmış, yayıldığı topraklarda huzur ve adalet hâkim olmuştur”

Huzuru nakşedecek olan alperenler

Bu çağın, huzur iklimini nakşedecek, dokuyacak alperenlere ihtiyacının olduğunu söyleyen Aslan, ekmek gibi, aş gibi, su gibi hayatî önem arz eden bu ihtiyaç yine alperen eğitim vakfı gibi vakıflardan şuurla yetiştirilecek, geleceğin teminatı olacak çocuklardan zuhur edeceğini sözlerine ekledi. Aslan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Çocuklarımız, gençlerimiz, bizden doğacak nesiller bizim en kıymetlilerimizdir. Bu sebeple bu çocukların dediğimiz doğrultularda yetiştirilmesi bu dünyadaki en kıymetli işimiz olacaktır. Biz Müslümanlar olarak vaktimiz kıymetlidir, yapacağımız işler kıymetlidir. Geçirdiğimiz her vaktin, her anın muhasebesi içerisinde, en kıymetlilerimizi, çocuklarımızı en doğru şekilde eğitip yetiştirmek boynumuzun borcudur.”

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.