Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Ahmed Celaleddin Paşa hain mi, Abdülhamid’e ihanet etti mi?

TRT 1 dizisinin sevilen dizisini Payitaht Abdülhamid, nefes kesen bir gelişme ile ekranlara geldi. Dizide serhafiye olan Ahmed Celaleddin Paşa Sultan Abdülhamid’e ihanetiyle gündemde. Diziseverler, Ahmed Celaleddin Paşa hain mi, Abdülhamid’e ihanet etti mi? Sorusuna yanıt arıyor. Peki Celaleddin Paşa gerçekten hain mi? İşte yanıtı…

Ahmed Celaleddin Paşa hain mi, Abdülhamid’e ihanet etti mi?

Tarihe ışık tutan Payitaht Abdülhamid dizisinde yaşanan yeni gelişmeler, insanları internette araştırma yapmaya yöneltiyor. Diziyi seven ve yakından takip eden vatandaşlar, serhafiye Ahmed Celaleddin Paşa’nın ihanetini konuşuyor. Dizide Sultan Abdülhamid’e karşı; Kırım Müslümanlarının selametini düşünen Ahmed Celaleddin Paşa, Rusya Çarı altında Kırım Valisi olmayı kabul etmişti.

AHMED CELALEDDİN PAŞA HAİN Mİ, ABDÜLHAMİD’E İHANET ETTİ Mİ?

Abdülhamid’in kurguladığı oyun, Rusların eline geçen harita ile karmaşık bir hal aldı. Haritada imzası bulunan serhafiye Ahmed Celaleddin Paşa, Ruslara teslim oldu. Rus Çarı’nın teklifi doğrultusunda da Kırım Valisi oldu. Peki Celaleddin Paşa gerçekte de Sultan Abdülhamid’e ihanet etti mi?

Ahmed Celaleddin Paşa hakkında yıpratmaya yönelik birçok iddia vardır. Paşa’nın Jön Türklerle iş tuttuğu, Sultan Abdülhamid’e karşı suikast tertip ettiği ve başkatibi Kadri Bey tarafından dolduruşa gelerek Sultan’a karşı cephe aldığı bilinen iddialar arasında…

Bir diğer iddia ise Celaleddin Paşa’nın Ermeni tebaasından bir kişiyle birlikte Avrupa’ya kaçtığı ve daha sonra serhafiyelik makamına Kadri Bey’in getirildiği de iddia edilmiştir.

Paşa’nın, Sultan Abdülhamid’e yapılan alçak darbenin ardından Payitaht’a döndüğü de bir başka iddia. Dikkat edilmesi gereken bir husus var ki serhafiye Ahmed Celaleddin Paşa hakkında kullanılan ifadeler iddiadan öteye gitmemektedir.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri