Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Germiyanoğlu Alişar Bey kimdir? Tarihte Alişar Bey ne zaman yaşadı? Saruhan Hünel kimdir?

Osmanlı Devleti'nin beylikten devlete kuruluş geçiş dönemini anlatan Kuruluş Osman dizisi bu akşam ekranlara geliyor. Dizinin başlamasına çok az bir süre kala seyirciler dizideki önemli bir yere sahip olan Alişar Bey'in kim olduğu konusunda araştırma yapıyor. Peki Germiyanoğlu Alişar Bey kimdir? Tarihte Alişar Bey ne zaman yaşadı? Saruhan Hünel kimdir?

Germiyanoğlu Alişar Bey kimdir? Tarihte Alişar Bey ne zaman yaşadı? Saruhan Hünel kimdir?

Dizide Germiyanoğlu Alişar Bey’i ünlü oyuncu Saruhan Hünel canlandıracak. Dizinin ilk bölümünden anlaşılacağı üzeri Germiyanoğulları’ndan Alişar Bey’in Osman Bey ile mücadele içinde olduğu görülüyor. Yine Alişar Bey’in sert mizaçlı biri olduğu anlaşılıyor. Vatandaşların Alişar Bey hakkında en çok merak ettiği konu ise Germiyanoğlu Alişar Bey kimdir? Tarihte Alişar Bey ne zaman yaşadı? Saruhan Hünel kimdir? gibi sorular. İşte Alişar Bey hakkında bilinmesi gereken detaylar..

Osmanlı Beyliği’nin kuruluş aşamasından sonra Anadolu’da Türk birliğinin sağlanması için diğer beyliklerle de mücadeleler yaşandı. Bu mücadelelerin tamamından galip çıkan Osman Bey, Türk birliğini sağlayarak dünyaya hakim olan Osmanlı Devleti’nin temellerini attı. Kuruluş Osman dizisinde Saruhan Hünel’in hayat vereceği Alişar Bey de Germiyanoğullarının Bey’i olarak dikkat çekiyor. Osman Gazi, Eskişehir’i hükümet merkezi yapınca Kütahya Bey’i Alişar Bey de adamlarından birini Eskişehir’e gönderip vergi alınmasını emrediyor. Bundan sonraki tarih akışını da diziden öğreneceğiz.

ALİŞAR KİMDİR?

Alişar bey Germiyanoğlu beyliğinin başıdır ve Kütahya Bey’i olarak bilinir. Kütahya bölgesine hakim olan Germiyanoğulları ile Kayıların yakın dostluğu vardır; ancak Alişar bey kurnaz bir adamdır. Osman bey Balhatun’u kendisine istemesi için Alişar beyi gönderir ama Alişar bet Balhun Hatun’u kendisine ister ancak alamaz.

ALİŞAR BEY OSMAN BEY’İN DÜŞMANI MI?

Gazi Osman Şah Eskişehir’e gidince, Eskişehir hükümet merkezi oldu ve şehirde pazar kuruldu. Eskişehir’in, Kütahya eyaletine bağlı olduğunu iler .şüren Kütahya Bey’i Germiyanoğlu Alişar Bey, adamlarından birini Eskişehir’e gönderip, pazarda satılan mallardan vergi almak istedi. Gazi Osman Bey, gelen adamı kovdu ve pazar memurlarına ekmek parası diye her yükten ikişer akça alınmak üzere bac resmi koydu.
Bu meseleden dolayı Osman Şah ile, Germiyanoğlu arasında küçük bir çatışma oldu ve tabi kazanan yine Osman Bey…

Kütahya ve başka taraflardan gelen Türkmenler, Karacahisar’a yerleştiler. Bundan sonra Osman Gazi bazen Eskişehir’de, bazen Söğüt’te, bazen de Karacahisar’da oturur, memleketin gelişmesine, adaletin yayılmasına ve halkın haklarının korunmasına çalışırdı. Bu suretle şehirler şen, yollar emin ve halk rahatlık içinde idi.

ALİŞAR BEY’İ CANLANDIRACAK SARUHAN HÜNEL KİMDİR?

Saruhan Hünel, 7 Ocak 1970 tarihinde İstanbul, Fatih’de dünyaya geldi. Tam adı Muharrem Saruhan Hünel olan başarılı oyuncunun Anne tarafı Bağdat’tan Türkiye’ye gelen Arap, baba tarafı ise Arnavut kökenli Selanik’lidir. Saruhan Hünel, Türk sanat müziği sanatçısı Aslı Hünel’in de abisidir. Meslek Lisesi’nde tekstil bölümü okuyan Hünel, Marmara Üniversitesi İşletme bölümünü kazandı ancak devam edemedi.

Saruhan Hünel, kariyerine mankenlik yaparak başladı. Oyunculuğa ilk adımını 20 yaşında TRT için çekilen filmlerle atan Hünel, sonrasında şarkıcı Emrah ile birlikte 1992 yılında “Gündüzün Karanlığı”, 1993 yılında “Yasak Sokaklar”, 1998 yılında “Unutabilsem” dizilerinde oynadı.

Hünel, şarkıcı Alişan’ın başrolünü oynadığı Aynalı Tahir dizisinde uzun yıllar rol almıştır.