Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Anadolu’yu dirilten destan: Çanakkale Savaşları

Suat Vilgen
Anadolu’yu dirilten destan: Çanakkale Savaşları

Yeni Dünya Vakfı’nda geleneksel olüarak devam eden Bâbıâli Enderun Sohbetleri’nin bu haftaki misafiri İstanbul Yeniyüzyıl Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Erol Ülgen’di. Konuşmasının başında Çanakkale Zaferi’nin tarihçesine değinen Ülgen, savaşlar esnasında her metrekareye 6 bin merminin düştüğünü, 250 bin civarında şehit verdiğimizi hatırlattı.

ŞAİR VE YAZARLAR CEPHEDEYDİ

Çanakkale’de elde edilen zaferin Anadolu’da büyük bir dirilişe ve morale vesile olduğunu vurgulayan Dr. Ülgen, Çanakkale’nin ‘İstiklal Harbi’nin önsözü’ olarak kabul edildiğini ifade etti. Zaferin ardından cepheye davet edilen şair ve yazarların geri döndükten sonra gazetelerde “Hitabe-i Şükran” adı altında orduya bir teşekkür yazısı yayımladıklarını belirten Ülgen, Celal Sahir’in ‘Ordunun Duası’ adlı şiirinin ise bilinen ilk millî şiirlerden biri olduğunu dile getirdi. Mehmed Âkif’in “Çanakkale” isimli şiirinin ise 42 beyit olduğunu hatırlatan Ülgen, İbrahim Alaeddin Gövsa , Enis Behiç Koryürek, Ziya Gökalp, ve Necmettin Halil Onan gibi şairlerin de Çanakkale ile ilgili şiir yazdıklarını anlattı. Bilhassa Onan’ın ‘Bir Yolcuya’ adlı şiirinin çok sevildiğinin ve uzun seneler boyunca ders kitaplarında okutulduğunun altını çizen Ülgen, Fahri Celal Göktulga’nın “Mustafa’nın Hikâyesi” isimli eserini de yâd ederek, Çanakkale edebiyatında mektup ve günlüklerin çok önemli yeri olduğunu dile getirdi.

“EN GÜÇLÜ METİN SAFAHAT’TA”

Çanakkale Zaferi’ne edebiyatçılarımızın alakasız kalmadıklarını ifade eden Dr. Erol Ülgen, sözlerini şöyle tamamladı: “Abdülhak Hamit Tarhan’dan Zeki Ömer Defne’ye kadar birçok güçlü şairimiz, unutulmaz mısralarla Çanakkale ruhunu dile getirmişlerdir. Reşat Nuri gibi romancılarımız da Çanakkale yiğitlerini romanlarında kahraman olarak anlatmışlardır. Şüphesiz en güçlü edebî metin, Mehmed Âkif’in Safahat’ta Çanakkale’yi anlattığı bölümdür. Mustafa Necati Sepetçioğlu, Mehmed Niyazi ve İsmail Bilgin de değerli romanlar kaleme aldılar. Mehmed Niyazi’nin Çanakkale Mahşeri isimli eseri ise bu alanda bir zirvedir. Merhum yazarımızı, fakülteye davet etmiş ve öğrencilerimle buluşturmuştum. Çok güzel birkonuşma yapmıştı. Kendisine romanda niçin çok fazla kahraman olduğunu sorduğumda da ‘Erolcuğum, o kahramanlar olmasaydı bu roman da ortaya çıkmazdı.’ demişti.”

Yöndem’in şiirine alkış tufanı

Dr. Erol Ülgen’in konuşmasının ardından programa katılan şairler Çanakkale’ye dair kaleme aldıkları şiirleri okudular. Filiz Çırpıcı, Mahmut Topbaşlı, İbrahim Güleç ve Zekeriya Yılmaz, Çanakkale konulu şiirlerini okuduktan sonra sunucu spiker ve şair Harun Yöndem, Âkif’in “Çanakkale Şehitleri’ne” şiirini seslendirdi. Yöndem, coşkuyla seslendirdiği şiirin ardından dakikalarca alkışlandı. Dinleyiciler, hem Erol Ülgen’e hem de bütün şairlere takdirlerini belirttiler. Çanakkale Şehidleri’ni anma programı, Ertuğrul Arpat’ın okuduğu aşr-i şerif ve ardından bütün şehitlerin ruhlarına ithaf edilen Fatiha ile sona erdi. Toplantının ardından konuşmacıların, şairlerin ve dinleyicilerin toplu olarak hâtıra fotoğrafları çekildi.

“YENİ DESTAN 15 TEMMUZ”

Öte yandan toplantının açılışında bur konuşma yapan Mehmet Nuri Yardım, zaferlerin ve destanların bir milletin hayatında çok önemli roller ifa ettiklerini söyledi. Ecdadımızın Çanakkale’de yedi düvele karşı bir destan yazdığını dile getiren Yardım “15 Temmuz’da da yediden yetmişe bütün halkımız, işgalcilere karşı yeni bir destana imza attı. Bugün Batı’nın hazmedemediği işte bu azim ve direniş ruhudur. Malazgirt Harbidir, İstanbul’un Fethi’dir, Çanakkale Zaferidir, İstiklal Savaşı’dır ve 15 Temmuz Destanı’dır.” dedi.