Son Dakika

Antik kentteki cami yeniden onarılıyor

Bir dönem Menteşeoğulları Beyliği'ne de başkentlik yapan Beçin Antik Kenti'nde bulunan ve bölgede son dönemlerde yaşanan depremlerin de etkisiyle yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Yelli Camisi, restore ediliyor.

Antik kentteki cami yeniden onarılıyor

Bir dönem Menteşeoğulları Beyliği'ne de başkentlik yapan Beçin Antik Kenti'nde bulunan ve bölgede son dönemlerde yaşanan depremlerin de etkisiyle yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Yelli Camisi, restore ediliyor.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne 2012'de alınan kale ve çevresinde Prof. Dr. Kadir Pektaş başkanlığında yürütülen kazı çalışmaları, bu yılın haziran ayında başladı.

Pek çok medrese, hamam, cami, han, türbe kalıntısı bulunan antik kentten bugüne kadar gelen yapılar arasında Bizans şapeli, Menteşeoğulları döneminden Karapaşa Medresesi, Ahmet Gazi Medresesi, Orhan Bey Camii, Bey Konağı, Bey Hamamı, Kızılhan, Yelli Camii ve Medresesi ve bir türbe yer alıyor.

Beçin Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Kadir Pektaş, bu yılki çalışmalarda, yapıların restorasyon ve konservasyonunun gerçekleştirilip koruma faaliyetlerine ağırlık verilip, birçok noktada kazı çalışmalarına da başlamak istediklerini söyledi.

Pektaş, antik kentteki Kepez mevkisi Yelli Külliyesi içinde yer alan tek kubbeli bir harim ve iki çapraz tonoz örtülü son cemaat yerinden oluşan caminin, bölgede son dönemde yaşanan depremlerin de etkisiyle yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını vurguladı.

15. yüzyıldan kalan Kepez mevkisindeki Yelli Camisi'nde restorasyon projesi kapsamında çalışma yürüttüklerini belirten Pektaş, "Caminin doğu ve batı tarafındaki alanlarda kazı çalışması yapılıyor ayrıca caminin restorasyonu için kazı başkanlığımız tarafından askı projesi hazırlandı. Bu proje Rölöve Anıtlar Müdürlüğüne ve Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğüne gönderildi." dedi.

GEÇEN YILKİ DEPREM NEDENİYLE ÇALIŞMALAR BU YIL YAPILIYOR

Yıkılma tehlikesi bulunan caminin askıya alındıktan sonra güvenliğinin tamamen sağlanıp iç mekandaki çalışmalara ve restorasyona başlanılmasına karar verdiklerini anlatan Pektaş, "Bu amaçla da şu an cami etrafında kazı yapılmakta. Kazı çalışmalarında çevre duvarlarıyla kuşatılmış mezar alanları ve farklı katmanlarda mezarlar bulundu. Bunların neredeyse tamamı 14. ve 15. yüzyıla tarihlendirebiliriz." diye konuştu.

Caminin kentteki önemli yapılardan biri olduğunu ve korunması gerektiğini anlatan Pektaş, şöyle devam etti:

"Beçin kazı başkanlığı tarafından restorasyonu yapılması düşünülen Yelli Camisi surların dışında ayrı bir mahalle oluşturma amaçlı inşa edilen külliyenin yapısını oluşturmakta ve en önemli yapısı. Burada camiden başka medrese ve hamam da var. Caminin 15. yüzyılda şehrin Osmanlı hakimiyetine geçtikten sonra inşa edildiğini düşünüyoruz çünkü surların çok dışında. Tek kubbeli iki göz son cemaat yeri olan tuğla kubbesi ve kesme taş köşe malzemeleriyle erken Osmanlı döneminin önemli bir yapısı. Geçen yıl yaşanan Bodrum merkezli depremlerden sonra daha kritik seviyeye ulaşan statik sorun üzerine restorasyon projesine bu sene başlıyoruz. Tamamlanması durumunda bir yapı daha ayağa kaldırılarak kültür turizmine kazandırılmış olacak."

Pektaş, Beçin Antik Kenti'ndeki kazı ve restorasyon çalışmalarının kasım ayı sonuna kadar süreceğini dile getirdi. 

Kaynak: AA

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.