Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Arapça Kitap Fuarı’na yoğun ilgi

Arapça Kitap Fuarı’na yoğun ilgi

Kızlarağası Mehmed Ağa Medresesi’ndeki fuarı ziyaretinde açıklamalarda bulunan şair Ahmet Murat Özel, fuarı heyecanla karşıladığını belirterek, Arap dünyasındaki yayınlardan haberdar olmak istediği için fuarı ziyaret ettiğini aktardı. Özel, fuarda aktüel siyasete ağırlık verildiğini gözlemlediğini kaydederek, “Yayınlara baktım, DAEŞ, IŞİD eleştirisi yapan eserler var bol bol. Ortadoğu, Arap Baharı değerlendirmeleri de var. Bu yıl ilki tabii. Önümüzdeki yıllarda alanın genişlemesini dilerim. Türkiye’de, burada kim var mesela, medreseler var, Arapça ilim yapan ilahiyatlar var, bunların çok fazla dini esere ihtiyacı var” dedi.
Arapça Fuarı’nın, dini yayın ihtiyacına cevap vermesinin çok iyi olacağını dile getiren Murat, şunları kaydetti:
“(Fuarda) Edebiyat yok gibi şimdilik. Tercümeler gördüm. Bizdeki mülteci okurlar hesaba katılmış. İyi bir başlangıç. İlgiden de belli. Bu yıl iyi bir gözlem yaparak, Türkiye’de neye ihtiyaç var, ona muhakkak bakılması lazım. Yayıncılar, yayıncılarla, yazarlar yazarlarla buluşabilirse çok daha iyi olacaktır.”
Suriyeli Tayf Dubis ise bir yıldır Türkiye’de yaşadığını belirterek, henüz Türkçe kitap okuyamadığını dile getirdi. Arapça kitaplara ulaşabileceği bir fuarın düzenlenmesinden çok mutlu olduğunu vurgulayan Dubis, fuardan roman ve çocuk kitapları edindiğini aktararak, şunları söyledi:
“Bir dahaki yıl edebiyat ve dini yayınların daha çok olmasını isterim. Bu kitapların daha çok alana ihtiyacı var. Çocuklarım için de çocuk kitapları edinmek istiyorum. Daha çok çocuk kitabına yer verilirse sevinirim. İstanbul’da, Arapça kitap bulmakta zorlanıyorum. Okumayı da çok seviyorum. Fuara heyecanla geldim. TYB’ye, bu medresede bizim gibi okumayı seven, fakat kitap bulamayanlara bu alanı oluşturduğu, bizleri düşündüğü için çok teşekkür ederim.”
TYB İstanbul şubesinde 15 Kasım’a kadar devam edecek fuarda, Arapça yayınların okuyucuya sunulmasının yanı sıra söyleşiler, seminerler ve şiir dinletileri gerçekleştirilecek.
İSTANBUL AA

İSMAİL YAŞA’NIN HABERE İLİŞKİN YAZISI İÇİN TIKLAYINIZ

Etiketler