Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Argosuz, küfürsüz “stand up”

Argosuz, küfürsüz “stand up”

Bekir Develi, Anadolu Ajansı’ndan Saliha Özdemir’e konuştu.

Stand up yapma fikriniz nasıl gelişti?
Hep öyle derler ya, ben zaten çocukluğumda, gençliğimde arkadaş gruplarımda komik hikayeler anlatıyordum. Üniversitede de tiyatro oyunlarında, komedilerde oynuyordum. Almanya’da doğduğum için Almanca biliyordum, üniversiteyi de Almanca öğretmeni olarak bitirdim. Fakat mesleğimi yapmak istemedim. Çünkü babam vefat etmişti. Üniversitede okurken de kendi geçimimi, İngilizce ve Almancayı iyi bildiğim için yazları Antalya, Side, Manavgat’da kuyumcularda tezgahtarlık yaparak sağlıyordum. Bu şekilde okulda beni idare edecek parayı kazanabiliyordum. Okuldan mezun olunca yine bu işe devam ettim. Hayatımın altı yılını kuyumcuda tezgahtarlık yaparak geçirdim. Fakat 2005 yılında stand up’a niyet ettim.

Belli bir yaşa gelmiş, meslek edinmiş bir yetişkin olarak birden hayatınıza yeni bir yön vermenizi üstelik stand up gibi pek az bilinen bir alanda sahneye çıkmanızı aileniz nasıl karşıladı?
Ben ailenin en küçük ferdiyim zaten, benden böyle işler bekliyorlardı. Küçüklerin özgüveni biraz daha fazla oluyor. Bir de ailem yaptığım işin İslami çerçevede olduğunu, saçma sapan bir şey yapmayacağımı bildiği için destekliyorlardı.

Neden özellikle ‘argosuz, küfürsüz’ ibaresini vurguladınız?
Çünkü küfür caiz değil, birinci nedeni bu. İkincisi de sahnede küfür etmek hiç doğru değildir. Çünkü sizi izlemeye gelen çoluk çocuk, kadın, karışık bir kitle var. Kimisi bundan rahatsız olmayabilir ama küfürsüz, argosuz eğlenmek isteyen insanlar var bu ülkede. Mizah bir sofraysa eğer, herkese ayrı bir tat sunuyorsa, isteyenler buyursun buradan yesin dedik.

Tanındıkça yaptığınız işe eleştiriler oldu mu?
Başlarda ‘bu caiz mi?’ diyenler vardı, ‘bu kadar gülmek kalbi karartır’ gibi sözler edildi. Ama benim oyunlarım öyle bir oyun değildir. Hazırladığım gösteriler çok komiktir, gülersiniz elli dakika boyunca. Salt güldürüdür. Muhafazakar insanların hayatlarından alınan argümanlarla, eleştiriler de olan, kafaya vurulmadan, kendimi de içine dahil ederek kara mizah yaptığımız oyunlar. Son yirmi dakika ise başka bir şey anlatırım, bütün hikayeleri bir yere bağlarım, ağlayarak çıkar insanlar. Eleştirenlere olayı izah ettik. Sonrasında eleştiri almadım.

Yeni bir oyun var mı?
13 Kasım’dan itibaren Gençlik ve Spor Bakanlığı için 81 ilde, gençlere yönelik yazdığım yeni oyunum Ünlü Mamüller’i oynayacağım. Onlara kendi yaşamımdan örneklerle, kariyer planlaması ve hayata dair hikayeler anlatacağım.

Etiketler