Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Aydınların aydınlatamadığı toplumları, soytarılar aydınlatır”

“Aydınların aydınlatamadığı  toplumları, soytarılar aydınlatır”

TYB İstanbul Şubesi Başkanı Bıyıklı, “Özellikle bir kısım akademisyenin son günlerde terör lehine yapmış olduğu açıklamalar, Meriç’in bu sözünün hakikatini bize özellikle açıklıyor” dedi.

Yazar ve düşünür Cemil Meriç, Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen “Cemil Meriç Günleri” etkinliği kapsamında kabri başında anıldı.
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Beşiktaş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen etkinlikte, Meriç’in Karacaahmet Mezarlığında bulunan kabri başında Kuran-ı Kerim okundu, dua edildi.
Beşiktaş İlçe Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, Cemil Meriç’in, Türk düşünce tarihinin en önemli mütefekkirlerinden olduğunu belirterek, “Genç nesle Cemil Meriç’i, onun hayatını, fikirlerini, değerlerini, eserlerini tanıtmak istiyoruz. Bu amaçla düşünce dünyamıza, medeniyet tarihimize damga vurmak istiyorsak, Cemil Meriç’in duygu ve düşünce derinliğini mutlaka yakalamamız ve ona ulaşmamız gerekiyor. Ben tüm öğrencilerimizin, Meriç’in kabrini ziyaret etmelerini, kitaplarını okumalarını istiyorum” dedi.
TYB İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı, Cemil Meriç’in her zaman güncelliğini koruduğunu söyleyerek şöyle konuştu:
“Cemil Meriç’in fikirlerinin bugün de hakikati gösterdiğini bir kez daha görmüş oluyoruz. Özellikle bir kısım akademisyenin son günlerde terör lehine yapmış olduğu açıklamalar, Cemil Meriç’in şu sözünün hakikatini bize özellikle açıklıyor: ‘Aydınların aydınlatamadığı toplumları, soytarılar aydınlatır.’ Yine bu akademisyenlerin Türkiye’yi yabancılara şikayet etmesini anlatırcasına, ‘Vatanlarını yaşanmaz bulanlar vatanlarını yaşanmaz kılanlardır’ sözünü de Cemil Meriç onlarca yıl önce söylemiş.”
TYB İstanbul Şubesi yönetim kurulu üyesi Hüseyin Akın, öncü isimleri gençlere tanıtmaya devam edeceklerini aktararak, “Cemil Meriç denildiği zaman ilk aklımıza gelen şey, onun nesillerin tecessüsünü artıran adam oluşudur. Çünkü hiçbir zaman kelimeleri ve kavramları olduğu gibi kabul etmez ve onların künhüne iner ve kuşaklara da dün ile bugün arasındaki koordinasyonu gösterir. O, ‘Muhteşem bir maziyi daha muhteşem bir istikbale bağlayacak köprü olmak isterdim’ der ve bu köprüyü de sevgiyle ve kelimeyle kurmak ister. Bu kelimeleri, kavramları mutlaka kuşaklarımızca çoğaltmak, yerleştirmek ve intibak etmek durumundayız” ifadelerini kullandı.
Bugün son bulacak etkinliklerde, Kabataş Anadolu Lisesinde gazeteci yazar Bünyamin Yılmaz yönettiği, Memduh Cumhur’un konuşmacı olarak katıldığı panel düzenlenecek. İsov Dinçkök Anadolu Teknik Lisesinde düzenlenecek ikinci oturumu, Dr. Şeref Akbaba yönetecek, Prof. Dr. Ergun Yıldırım konuşmacı olarak katılacak. Korkmaz Yiğit Anadolu Lisesinde, Cengizhan Orakçı’nın yöneteceği üçüncü oturumda ise Doç. Dr. Bahtiyar Aslan, Muzaffer Doğan’ın yöneteceği son oturumda ise Haluk İmamoğlu konuşacak.

Etiketler