Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

“Ayverdi’nin Kalem Güzelleri” hat sergisi sanatseverlerle buluştu

Büşra Kılıç
“Ayverdi’nin Kalem Güzelleri” hat sergisi sanatseverlerle buluştu

Geleneksel Türk hat sanatının örneklerinin yer aldığı “Ekrem Hakkı Ayverdi’nin Kalem Güzelleri” sergisi açıldı.

Dönemin ünlü hattatlarının eserleri, 18. yüzyıla ait Kur’an-ı Kerim nüshaları, hattatların kullandığı aletler, levhalar, malzemeler ve arşiv fotoğraflardan oluşan serginin açılışı Yıldız Holding Çamlıca Seminer ve Sergi Salonu’nda gerçekleştirildi. Hayatını hat sanatının nadir örneklerini bir araya getirmeye adamış ünlü mimar ve sanat tarihçisi Ekrem Hakkı Ayverdi’nin Osmanlı dönemi hat sanatının eşsiz örneklerinden oluşan koleksiyonu, Yıldız Holding’in katkılarıyla 27 Haziran’a kadar Yıldız Holding Çamlıca Seminer ve Sergi Salonu’nda sergilenecek.

“RAMAZANI HAT SANATI ESERLERİYLE KARŞILIYORUZ”

Serginin açılış töreninde konuşan Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker, özellikle İslam sanatları alanında birçok özel projeyi hem şirket içinde hem de sponsorluklarla gönülden desteklediklerini belirtti. Önceki yıllarda Yıldız Holding Çamlıca Seminer ve Sergi Salonu’nda sanatseverlerin beğenisine sunulan sergilere ilişkin bilgi veren Ülker, 11 ayın sultanı güzelliklerle dolu, rahmet kapılarının ardına kadar açıldığı, inananların ruhunda maneviyatın tazelendiği gönüllerin buluştuğu huzur ayı olan Ramazan-ı Şerif’i manevi iklimine uygun olarak Osmanlı tarihinin en değerli eserleriyle karşılamak istediklerini söyledi. Hat sanatının hem tarihle bir bağ kurmaya hem de Osmanlı ve İslam sanatının derinliklerini keşfetme arayışına hizmet ettiğini belirten Ülker, hat sanatında tarihin sözle, sözün yazıyla buluştuğunu ve ortak hafızamızda kendine yer bulduğunu ifade etti. Hayatını Türk hat sanatının eşsiz örneklerini korumaya vakfetmiş olan Üstad Ekrem Hakkı Ayverdi’nin, gelecek nesilleri hat sanatıyla buluşturmayı amaç edinmiş ve kendisini yetiştirmiş çok değerli bir aydın olduğunu söyledi.

AYVERDİ MADDİ KAZANÇ FİKRİNDEN UZAKTI

Ülker, “Ayverdi hocamızın bu değerli eserleri bir araya getirme uğruna, koca bir ömrü vakfettiği düşünüldüğünde, bugün karşımızda duran muazzam zenginliğin değeri bir kat daha ortaya çıkıyor. Gelecek nesillerin gözünde geleneksel sanat eserlerini görünür kılmaya ve bu eserleri yediden yetmişe bütün halkımızla buluşturmaya çalışıyoruz. Prof.Uğur Derman yaptığı konuşmasında ise, “Maddi kazancını geri plana atarak, îcâbında cebinden ekleyerek tamamladığı bu restorasyon çalışmaları, Ayverdi’nin son 35 yıllık araştırma ve eser verme devresinin mihrak noktası olmuştur.” dedi. Sergi, 27 Haziran’a kadar sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri