Son Dakika

Bitlis Tarihi ve İdris-i Bitlisi Sempozyumu: Bitlis bir ilim merkeziydi

Bitlis Eren Üniversitesinin (BEÜ) ev sahipliğinde gerçekleştirilen "Uluslararası Bitlis Tarihi ve İdris-i Bitlis Sempozyumu" başladı. Bitlis Yöresi Tarih Kültür Uygulama ve Araştırma Merkezi (BİTAM) Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Fatih Gencer, "Bitlis bir ilim merkeziydi." dedi.
Bitlis Tarihi ve İdris-i Bitlisi Sempozyumu: Bitlis bir ilim merkeziydi AA/ Şener Toktaş

Bitlis Eren Üniversitesinin (BEÜ) ev sahipliğinde gerçekleştirilen "Uluslararası Bitlis Tarihi ve İdris-i Bitlis Sempozyumu" başladı.

BEÜ Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, Ahlat, Tatvan ve Adilcevaz belediyeleri, Bitlis Eğitim ve Tanıtma Vakfı (BETAV), Türk Tarih Kurumu, Bitlis Valiliği’nin katkılarıyla organize edilen sempozyumda konuşan BEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Demirtaş, medeniyet şehri Bitlis'in tarihi ve sahip olduğu tüm değerlerinin seçkin hocalarca ortaya konulması, İdris-i Bitlisi'yi anlatmak ve anlamak amacıyla etkinlik düzenlediklerini bildirdi.

İdris-i Bitlisi'nin Osmanlı tarihinde çok ehemmiyetli bir görev icra ettiğini vurgulayan Demirtaş, "Bitlisi, Osmanlı Devleti'nin bir dünya devleti haline gelmesinde katkısı bulunan mümtaz şahsiyetlerden biridir. Bitlis, İdris-i Bitlisi ve onun gibi şahsiyetlerle ne kadar övünse azdır." dedi.

Uluslararası Bitlis Tarihi ve İdris-i Bitlis Sempozyumu,

2019 yılının "Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı" olarak ilan edilmesi münasebetiyle Rektör Yardım ve Vali İsmail Ustaoğlu'nun liderliğinde 10-11 Nisan 2019 tarihleri arasında BEÜ'de "Uluslararası Fuat Sezgin ve İslam Bilim Tarihi Sempozyumu" gerçekleştirmeye karar verdiklerini aktaran Demirtaş, sempozyumun detaylarının gelecek günlerde açıklanacağını bildirdi.

Sempozyum Yürütme Kurulu adına konuşma yapan Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesinden Prof. Dr. Mehmet İnbaşı de sempozyuma katılımın yüksek olduğunu, takdim edilen 330 civarındaki bildiriden 120'sinin kabul edilerek programa alındığını anlattı. İnbaşı, amaçlarının yalnızca bildirilerin sunulması biçiminde değil, bunları kısa sürede kitap haline getirilerek sonraki nesillere kalıcı bir eser bırakmak olduğunu, bunu güzel bir eser olarak bırakmayı amaç edindiklerini söyleyerek sempozyuma yurt içi ve yurt dışından katılan hocalara teşekkürlerini iletti.

Bitlis Yöresi Tarih Kültür Uygulama ve Araştırma Merkezi (BİTAM) Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Fatih Gencer de Anadolu'nun kadim kentlerinden Bitlis'in, Doğu ve Güneydoğu'yu birbirine bağlayan tek yol üzerine kurulduğunu ifade etti.

Bitlis'in bu niteliği sayesinde her dönem ehemmiyetli bir şehir olma niteliğini koruduğuna vurgu yapan Gencer, "Vaktiyle Bitlis bir ilim merkeziydi. İdris-i Bitlisi, Fakiye Teyran, Müştak Baba, Sıbgatullah Arvasi, Muhammed Diyauddin, Said Nursi ve Fuat Sezgin gibi nice ilim adamı ve gönül insanı bu şehirde yetişmiştir." dedi.

Geleneksel Türk Sanatları Karma Sergisi'nin açılış töreninden sonra bilim insanlarına plaketleri takdim edilerek sunumlara geçildi.

Sempozyumda Vali Vekili Tamer Kılıç, yurt içi ve dışından bilim adamları ile öğrenciler yer aldı. 13 Ekim tarihinde sona erecek sempozyum bünyesinde sunumlar gerçekleştirilecek ve katılımcılar için gezi düzenlenecek.

Uluslararası Bitlis Tarihi ve İdris-i Bitlis Sempozyumu,

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.