Son Dakika

Bu lisede tarih dersini okulun içindeki müzede görüyorlar

Bu lisede tarih dersini okulun içindeki müzede görüyorlar

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç, Ankara Ayrancı Aysel Yücetürk Anadolu Lisesinde bulunan bu müzeyi gezdi. Kılıç burada yaptığı konuşmada, “Her okulda veya birçok okulda görsel tarihimizi yansıtan böyle mutena köşelerin oluşturulmasını tavsiye ederim” dedi.

OKULUN İÇİNDEKİ CANLI TARİH

Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç, Diriliş Postası Gazetesi Ankara Temsilcimiz Hasan Taşkın ile birlikte Ankara ayrancı Aysel Yücetürk Anadolu Lisesi’ni ziyaret etti. İmran Kılıç ve Hasan Taşkın okul girişinde, okul müdiresi Huriye Can Eser ve öğrenciler tarafından çiçeklerle karşılandı. Konuklara okulun içinde hayırsever vatandaş Yavuz Yücetürk tarafından 2011 yılında oluşturulan ve öğrencilerin tarih derslerini gördükleri müze tanıtıldı.

Milletvekili İmran Kılıç, burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Ben bugün kendimi çok nasipli bir insan olarak görüyorum. Daha ilk girişimizden itibaren okulda bir düzen hakim. Okulda Yavuz Yücetürk Bey tarafından, kıymetli eşleri merhume Aysel Yücetürk adına düzenlenmiş bir köşe de var. Müzenin düzenlenmesine büyük katkı sağlayan, okul idarecileri, öğretmenleri ve bütün personelleri de, buradaki yakın tarihimizi yansıtan eşyaların sergilenmesinde, korunmasında ve bu eşyaların bir laboratuvar ortamı gibi öğrencilerimize ve ilgilenen herkese gösterilmesinde katkıda bulunmuşlardır. Bizde şöyle bir tarih yaşadık. Yani hayatın bütün alanlarında yakın tarihimizde geçmişimizde ne var ne yokmuş, toplumda ne var ne yokmuş, devlette ne var ne yokmuş bir aile ortamında ne var ne yokmuş, resmi evraktan kullanılan eşyalara kadar bunları bizzat gördük ve duygulandık.”

YENİ NESİLLERİMİZE ÖRNEK GİRİŞİM

İmran Kılıç “Ne mutlu bu çalışmaları yapanlara, ne mutlu bu emeği verenlere” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Herkesin burayı görmesini ve en azından her okulda veya birçok okulda görsel tarihimizi yansıtan böyle mutena köşelerin oluşturulmasını da tavsiye ederim. Ne mutlu bu çalışmaları yapanlara, ne mutlu bu emeği verenlere. Ben yeniden merhume Aysel Yücetürk’e Allah’tan rahmet diliyorum. Dağıtmış olduğu eşyalar, hatıralar onun eşiyle beraber çok mutlu bir hayat yaşadığını, çok düzenli bir hayat yaşadığını gösteriyor. Bu yaşantı yeni nesillerimize de örnek olsun. Çünkü aile ortamlarımızda sorunlarımızın giderilmesi, ailelerimizin daha düzenli günlere gitmesi gerekiyor.”

35 YILLIK BİR ÇALIŞMANIN ÜRÜNÜ MÜZEDE

Hayırsever Yavuz Yücetürk ise yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bu müze ile ilgili çalışmalarımıza 2011 yılında başladık. Benim yaklaşık 35 yıllık birikimim vardı. Eski eserlere tarihi belgelere çok merakım vardı. Bu merakımı gidermek için hep çaba gösterdim. Yaklaşık 35 yılı bulan çabanın neticesidir bu gördükleriniz. Orijinal tarihi bir belge bulduğum zaman onu müzemize kazandırmak için bir gayret gösteriyorum. Bu çabamı devam ettiriyorum. Muhterem eşimde aynı duygular içerisindeydi. Zaten bu merak birlikte oluştu ve onun da ölümünden sonra hatırasına bu müzeyi hayata geçirdik. Okulumuzun değerli öğretmenlerinin çabası büyük. Onların sayesinde bu duruma geldi.”

TARİH ALANI ÖĞRENCİLERİ İÇİN BÜYÜK BİR FIRSAT

Okul Müdürü Huriye Can Eser de tarih alanı öğrencileri açısından oluşturulan müzenin önemine dikkat çekerek, “Geleceğimiz olan çocuklarımız ne kadar köklü bir geçmişten geldiğimizi bilmek zorunda. Bu müzede tarihlerini görerek öğreniyorlar. Burada Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait tarihi diplomalar, resmi yazışmalar, pasaportlar, belgeler, gazeteler ve değişik araçlar mevcut. Bu okulda iki yıldır görev yapıyorum, müzeyi yaygınlaştırmak konusunda tarih öğretmeni olarak misyon üstleniyorum” dedi.

Ankara Ayrancı Aysel Yücetürk 1876 yılına ait önemli eserlerin de yer aldığı toplamda Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait 875 eser mevcut.  

Yorumlar