Son Dakika

Cengiz Aytmatov etkinliğine yoğun ilgi

Kazakistan'ın başkenti Nur Sultan'da Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'un anısına "Aytmatov Okumaları" etkinliği düzenlendi.
Cengiz Aytmatov etkinliğine yoğun ilgi

“Aytmatov Okumaları” başlığıyla Kazakistan Halk Asamblesine bağlı Kırgız Kültür Merkezi tarafından düzenlenen etkinlik yoğun ilgiyle karşılandı. Etkinliğe Asamble Başkan Yardımcısı Canseyit Tüymebayev, yazar Aytmatov'un kız kardeşi Rozetta Aytmatova'nın yanı sıra Azerbaycan, Özbekistan, Kırgızistan'ın büyükelçilik temsilcileri, milletvekilleri ve çok sayıda davetli katıldı.

TÜRK DÜNYASININ BÜYÜK YAZARI

Etkinlik Aytmatov'un eserlerini yansıtan Kazak ve Kırgız ressamların sergisinin açılışıyla başladı. Ayrıca etkinlik çerçevesinde "Selvi Boylum Al Yazmalım" eserinin tiyatro gösterisi yapıldı. Tüymebayev, yaptığı konuşmada, yazar Aytmatov'un sadece Kırgızların değil Kazakların ve bütün Türk dünyasının da büyük yazarı olduğunu belirterek, "Kazakistan’da Cengiz Aytmatov'a halk yazarı unvanı verildi. Nur Sultan'da Cengiz Aytmatov Caddesi var." dedi.

KARDEŞİMLE GURUR DUYUYORUM

Rozetta Aytmatova, geçen yıl Cengiz Aytmatov'un doğumunun 90. yıl dönümü çerçevesinde birçok ülkede çeşitli etkinliklerin düzenlendiğine dikkati çekerek, "Sanat adamları yazarın eserleriyle ilgili çok çalışmalar yaptı. Kardeşimin eserlerinin büyük ilgi görmesinden dolayı gururluyum." ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.