Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Cengiz Aytmatov mezarı başında anıldı

Cengiz Aytmatov mezarı başında anıldı

Dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov, ölümünün 11. yılında mezarı başında anıldı. Aytmatov’un, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’teki Ata Beyit Anıt Mezarlığı’ndaki kabrine ailesi ve meslektaşları çiçek bırakarak dua etti.

Ulusal Bilim Akademi binasında devam eden anma programında, yazar ile ilgili hatıralar anlatıldı ve hakkında bir belgesel film gösterildi. Cengiz Aytmatov, Talas eyaletinin Şeker köyünde 12 Aralık 1928 tarihinde dünyaya gelmişti.

Yazmış olduğu ‘selvi boylum al yazmalım‘ adlı kitabından esinlenerek yapılan film sayesiyle adını Türkiye’de duyurmuştur. Film yeşilçam piyarında büyük bir öneme sahiptir.

Edebiyat çalışmalarının yanı sıra ülkesini Lüksemburg, Belçika ve Hollanda’da büyükelçi olarak temsil eden Aytmatov, Avrupa Birliği (AB), NATO, UNESCO’da ülkesinin temsilciliğini üstlenmişti.

Eserleri 157 dile çevrilen Aytmatov, Mayıs 2008’de bir Rus televizyon kanalının belgesel çekimleri için gittiği Tataristan’ın başkenti Kazan’da rahatsızlanmış, tedavi için götürüldüğü Almanya’da 10 Haziran 2008’de vefat etmişti.