Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hayatı film olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hayatı film olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönemine kadarki yaşamını konu alan “Reis” filminin çekimleri gelecek hafta başlayacak.

Yönetmenliğini Hüdaverdi Yavuz’un, yapımcılığını Evrensel Medya’nın üstlendiği filmin tanıtımı için basın toplantısı düzenlendi.

Evrensel Medya Yönetim Kurulu Başkanı Ali Avcı, burada yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın doğumundan 1999’a kadar olan yaşamını ele alan filmin, yoğun bir ekip çalışması sonucu 25 Mart’ta vizyona gireceğini kaydetti.

Filmi, dünya sinemasına yerleşmiş fantastik karakterlere duydukları tepki nedeniyle çekmek istediklerini belirten Avcı, şunları aktardı:

“Filmimiz ‘Reis’ ismiyle müsemma. Çünkü dünya sinemasına yerleşmiş, Spider Man’dan Süper Man’e kadar hiç yaşamamış, olmayan karakterleri kimi zaman çocuklarımızın tişörtlerinde, kimi zaman kitaplarında görmekteyiz. Fakat bizim yaşayan kahramanlarımız var. ‘Reis’ filmini çekme süreci, ‘bu kahramanları nasıl anlatırız’ derdiyle başladı.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türk siyasetinin son 25 yılına emek veren biri olduğunu vurgulayan Avcı, filmde Erdoğan’ın çocukluğundan belediye başkanlığına kadar olan yaşamını ele alacaklarını ifade etti.

Ali Avcı, filmde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın insani yönünü aktaracaklarını dile getirerek, “Anlatacağımız insan bir lider, halen yaşayan birisi, dolayısıyla da biz ‘Bu kişiyi nasıl anlatırız’ derdine de düştük. Filmde Cumhurbaşkanı, AK Parti Genel Başkanı ya da Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan ziyade, İstanbul’da yaşamış, Kasımpaşa’da yetişmiş bir insan olan Erdoğan’ı görecek seyirci” diye konuştu. 

Yönetim Kurulu Başkanı Avcı, filmin senaryosunu hazırlarken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakın ailesi ve arkadaşlarıyla iletişim kurduklarını, senaryoyu Erdoğan’a ilettiklerini anlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı canlandıracak Reha Beyoğlu (sol) ve eşi Emine Erdoğan’ı canlandıracak Özlem Balcı

– “Çocukluk dönemini ele aldık”

Filmin yönetmeni Hüdaverdi Yavuz, film çekimlerine gelecek hafta başlayacaklarını kaydederek, “25 Mart’ta çok iyi bir sinema filmi çekmiş insanlar olarak seyircinin karşısına çıkmak niyetindeyiz” dedi.

Yavuz, filmde “polemiklerden uzak durmak” amacıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çocukluk dönemini ele aldıklarını vurgulayarak, şu bilgileri verdi:

“Ülkeye damgasını vurmuş bir liderin hikayesini anlatmak hiç de kolay değil. En iyisi çocukluk döneminden başlamak diye düşündük. ‘İnsan yedisinde neyse yetmişinde de odur’ düsturuyla hareket ediyoruz. Yaşayan bir insanın hayatıyla ilgili film yapmak çeşitli riskler de barındırmıyor değil. Biz o riskleri iyi bir film yaparak aşabileceğimizi düşündük ve yola öyle çıktık.”

– Devam filmleri olacak

Filmde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, oyuncu Reha Beyoğlu canlandıracak. Beyoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Erdoğan karakterini oynamanın kendisi için gurur verici olduğunu ifade ederek, “Kilitlenen kelimeler oluyor bazen. Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı perdeye yansıtmanın sorumluluğunu yoldaki çocuğa sorsanız, ne kadar ağır olduğunu deklare edebilir. İnşallah utandırmadan, Sayın Cumhurbaşkanımızı üzmeden güzel bir şekilde çıkarırız” şeklinde konuştu.

Beyoğlu, projenin sonunun virgülle kapandığına dikkati çekerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hayatını konu alan filmin devamının çekileceği bilgisini verdi.

“Seyirci filmde nasıl bir Erdoğan görecek?” sorusuna Beyoğlu, “İzleyici Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın küçüklüğünden beri dini bütün bir karakterde büyüdüğünü görecek. Alicenaplık küçük yaşta da var. O zamandan beri gönlü bol ve yaradan aşkıyla dolu bir insan. Küçüklüğünde ‘hoca’ diye hitap edilen bir insan olarak geçiyor senaryoda” karşılığını verdi.

– “Anaç bir kadın”

Oyuncu Özlem Balcı, filmde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ı canlandıracağını belirterek, “Emine hanımı canlandırmak benim için büyük mutluluk ve onur. Elimden geleni yapmaya çalışacağım” dedi.

Emine Erdoğan ile bir belgesel galasında tanıştığı paylaşan Balcı, “Tanıştığımda Emine hanımın beni onore edici sözleri hala aklımda, unutulmaz bir andı benim için. Beni takip ettiğini, izlediğini, ailecek sevdiklerini söylediler” ifadelerini kullandı. 

Balcı, Emine Erdoğan’la tanışmasında kendisinden gördüğü sıcaklığı rolüne yansıtmak istediğini vurgulayarak, “Anaç, başarılı bir adamın arkasında duran güçlü bir kadın. Ben de bu yoldan yola çıkacağım” diye konuştu. 

Reha Beyoğlu, Işık Yıldız, Kaan Ürkmez, İsmail Hakkı Ürün, Volkan Başaran, Ali Yaylı, Yener Gürsoy, Ercan Demirel, Abidin Yerebakan, Aydan Çakır, Alper Türedi ve Orhan Aydın’ın rol aldığı film, 25 Mart’ta vizyona girecek.

Etiketler