Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Kütüphanesi açılıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın içinde 5 milyon kitap bulunması hedefini koyduğu, Türkiye’nin en büyük kütüphanesi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Kütüphanesi açılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kütüphanenin resmi açılışını perşembe günü yapması bekleniyor.

Seda Şimşek
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Kütüphanesi açılıyor

Diriliş Postası Ankara Temsilcisi Seda Şimşek/Ankara

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın içinde 5 milyon kitap bulunması hedefini koyduğu ve külliye kampusunda en çok önemsediği eserler arasında yer alan, çalışmalarını bizzat takip ettiği Türkiye’nin en büyük kütüphanesi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Kütüphanesi açılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kütüphanenin resmi açılışını perşembe günü yapması bekleniyor.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Kütüphanesi, birçok sanatçı, yazar ve akademisyenin katılacağı geniş katılımlı bir törenle hizmete sunulacak. Kütüphanenin okuma salonunun kubbesinin altındaki kemerde Alak Suresi’nin dördüncü ve beşinci ayetlerinin Türkçe meali olan, “O kalemle yazmayı öğretendir. İnsana bilmediğini öğretendir” yazısı yer alıyor. Kütüphanede, çocuklar, öğrenciler ve araştırmacılar için özel bölümler bulunuyor. Kütüphanede özel koleksiyonlar, nadir eserler, elyazmaları, fermanlar, haritalar, fotoğraflar, pullar ve gravürleri ile müstesna bir eser olarak, kongre merkezi ve Millet Camii ile birlikte külliyenin “milletin evi” olma özelliğinin simgelerinden birisini oluşturacak.

EL YAZMASI KUR’AN HEDİYESİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kütüphaneye bir el yazması Kur’an-ı Kerim bağışladığı öğrenildi. Erdoğan’ın “en kârlı yatırımım” dediği Ömer Nasuhi Bilmen’in ‘Istılahat-ı Fıkhiyye Kamusu’nun da yer aldığı şahsi kütüphanesini de açılışın ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Kütüphanesi’nin koleksiyonları arasına katılması bekleniyor. Kütüphanede ayrıca, 2000 yılında vefat eden müzisyen ve bestekâr Cinuçen Tanrıkorur’un bütün metrukatı, kitapları, notaları, eserleri özel bir bölümde bulunacak. Gazeteci yazar Mehmed Şevket Eygi’nin arşivi, Şefik Can’ın koleksiyonu, Cemil Meriç’in kütüphanesinde bulunan kıymetli Osmanlıca eserler de kütüphaneye bağışlanmıştı. Son olarak tarihçi-akademisyen Prof. Dr. İlber Ortaylı kişisel kütüphanesini Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Kütüphanesi’ne bağışlamıştı. Kütüphane, kitap okumayı teşvik edecek bir ilim yuvası, bir kitap yurdu olarak tüm vatandaşlara 24 saat açık olacak. Türkiye’de ilk defa bu çapta ve büyüklükte bir kütüphane 24 saat hizmet verecek. Kütüphane, külliyenin genel mimari kimliğine uygun, hem Selçuklu hem Osmanlı hem de çağdaş mimariden esintiler taşıyor.

DÜNYA YAYINLARINA ERİŞİM

Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi’nde, Türk-İslâm ilim, kültür, sanat, düşünce mirasını yansıtan eserlere hem de dünyanın önde gelen kültür ve medeniyetlerinin temel eserlerine ulaşılabilecek, Türkçe’nin yanı sıra yabancı dillerdeki yayınlara da erişim imkânı sunulacak. Kütüphanede matbu, basılı kitapların yanı sıra elektronik koleksiyonlar da yer alacak, elektronik ortamda yayınlar, süreli yayınlar, dergiler, gazeteler okunabilecek. Kütüphanede 5-10 ve 10-15 yaş gruplarına özel, çocukların okuma alışkanlığı kazanarak vakit geçirebilecekleri çocuk bölümleri de olacak.

Diriliş Postası Ankara Temsilcisi Seda Şimşek/Ankara