Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Diriliş dizisinde Beylik kimin oldu?

Diriliş dizisinde Beylik kimin oldu?

Ekranların fenomen dizisi Diriliş Ertuğrul, beylikten İmparatorluğa uzanan Osmanlı’nın kuruluş serüvenini anlatmaya devam ediyor.

TRT ekranlarında her hafta dönemin nefes kesen hikâyelerini konu edinen dizinin son bölümlerinde canlandırılan Beylik yarışının nasıl sonuçlanacağı haftalarıdır merak konusuydu. Bu haftaki son bölümde Beylik koltuğuna sonunda Aliyar oturdu.

Saadettin köpeğinde desteğini arkasına alarak Çavdar obası beyliğine aday olan Acar Bey, Ertuğrul’ un son hamlesi karşısında kaybetti. Kurulan toy’ da Aliyar oy çokluğu ile obaya Bey seçildi. Bunu hazmedemeyen Ural, Aliyar beyi öldürerek Çavdar obasının başına geçme planları yapıyor.

Geride bıraktığımız bölümde Emir Saadettin Candar beyin ölümünden sonra beysiz kalan Çavdar obasının başına Acar beyi getirmek istiyor. Bu durumun tehlike arz ettiğini bilen ve her şeyin farkında olan Ertuğrul olaylara müdahil olur.

Köpek, sulhu korumak için Tekfur Vasilyus ile işbirliği yapmıştır. Anlaşmaya bağlı olarak Ural’ın idamdan kurtarılarak Çavdar obasının başına getirilmesi gerekir.

Emir Saadettin, Ertuğrul ile Ural’ın serbest kalması konusunda konuşur. Alplerinin kanının yerde kalmasını istemeyen fakat barışı da korumak isteyen Ertuğrul bir tercih yapmak zorunda kalır.

Ertuğrul seçeceği kararı, şehit olan Alplerin aileleri ile Ural’ın serbest kalması konusunda yaptığı istişarede arar. Ailelerin rızalarını alan Ertuğrul obasına döner. Gece bir rüya görür. Rüyasında aksakallı bir bilge ile karşılıklı otururken vicdan azabı çeken ve nefes alışı zorlaşan Ertuğrul, bilgenin söylediklerine kulak kesilir.

Ural’ın ölmesinin çok fazla Müslüman ve kardeşkanı dökeceğinin kaçınılmaz bir son olduğunu söyleyen bilge, idam ile akacak kanın kendisini zafere götürmeyeceğini söyler ve Ertuğrul rüyasından uyanır.

Sabahında hanlı pazarda Emir Saadettin ile Ertuğrul buluşup konuşurlar. Şehit aileleri ile istişare ettikten sonra Ural’ı serbest bırakma kararı aldıklarını söyler. Karşılığında ise Ural’ın Çavdar obasına bey olmayacağını şart koşan Ertuğrul, Köpeğin kuyruğuna basmıştır.

Kurulacak Toy’da gözetim altına alacağını da söyleyen Ertuğrul aralarında ki anlaşmaya uyulmadığı takdirde Toy’u basacağının mesajını verir. Bu durumda Ural’ın kellesini alacağını söyler ve şartını Emir Saadettin’e kabul ettirir.

Toy’un kurulmasından önceki gece kaçmaya teşebbüs eden Ural sabahın ilk ışıklarında anlaşma icabı serbest bırakılır. Obasına dönen Ural Toy’da Beyliğe adaylığını koyar. Bunun üzerine Acar Bey adaylığını geri çeker.

Toy Başkanının konuşması ile oylama başlatılır. Katılan tüm beylerin oylarını alan Aliyar, Çavdar obasına bey seçilir. Aliyar, abisi Ural’ın karşısında hiç oy alamayacağını bekler ve sonuca şaşırır. Bellidir ki toy’dan evvel Emir Saadettin Beyler ile konuşmuştur.

Bunu hazmedemeyen Ural çirkef bir şekilde ortalığı karıştırmaya çalışır. Bir karışıklığın cereyan edeceğini sezen Saadettin Köpek araya girer ve Ural’a törelere karşı gelemeyeceğini söyler.

Aliyar’ın sadık adamı Kutluca, Ertuğrul Bey’e oklar ile anlaştıkları şekilde haber iletir. Bunun üzerine Ertuğrul Alpleri ile Çavdar obasındaki toy’a gelir.

Bu esnada haberi alan Aslıhan Hatun babasının mezarına doğru yola çıkar. Candar beyin mezarına ulaşan Aslıhan ağlar ve kendi kendine söylenir. Kayı boyunun Alplerinin öldürülmesinden sorumlu tutulan, obadan kaçan Batuhan oradadır ve Aslıhan’a arkadan yaklaşarak seslenir.

Hançerine davranan Aslıhan, Batuhan’a karşı yaptığı hamleler karşısında onu elinden yaralar. Buna karşılık olarak Batuhan onu iter ve yere düşerek başını taşa vuran Aslıhan şuurunu kaybeder.

Aliyar düzenlenen merasim ile artık Çavdar obası Bey’i olmuştur.  Ertuğrul kendisine hediyesini teslim eder ve bundan sonra ki görevinde adalet, hak yolunda Aliyar Bey’e destek olacağını söyler.

Bir sonra ki fragmanı yayınlanan bölümde, Aliyar’ın beyliğinden haz etmeyen Ural Aslıhan’ın kaçırılmasını kendisine karşı kullanacaktır. Devam eden olaylarda Ertuğrul Bey, Aliyar Bey ve Alplerin pusuya düşürüldüğü aşikârdır. Cenk edilen meydan da yaralanan Aliyar Bey, Ertuğrul Bey’e “Seninle cenk etmek ve şehit düşmek benim için bir şereftir“ der.

Nasipse 22 Şubat Çarşamba günü yayınlanacak yeni bölümde yaşanacakları hep birlikte seyredeceğiz.

Etiketler