Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Dünyaya Türkçe öğretiyoruz

Dünyaya Türkçe öğretiyoruz

Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin, ‘’Yurtdışına adeta ihraç edilen dizilerin sıralamasında Amerika’dan sonra Türk dizileri damga vurmuştur. İkinci sırada yer alan ülkemiz dünya film pastasının yüzde 25’ine sahip. İşte bu diziler sayesinde dünyaya Türkçe öğretiyoruz. Ve bu diziler sayesinde birçok ülkede Türkçe öğrenme sayısı gittikçe artıyor.” dedi.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Türk Dünyası Kültür Topluluğu tarafından düzenlenen söyleşiye katılan Gülsevin, “Günümüzde Türkçe ve Türk Dil Kurumu” konulu programda konuşan Gülsevin, Türkçenin günümüzdeki ve gelecekteki durumunu değerlendirdi.

Gülsevin aynı zamanda, Dilin sadece bir iletişim aracı olmayıp, kimliğin de bir parçası olduğunu son yıllarda dünya genelinde Türkçe öğrenmeye yönelik ilginin arttığını, Milli Eğitim Bakanlığı izni ile faaliyet sürdüren Türkçe kurslarının çeşitli ülkelerde dil eğitimi verdiğini, zengin bir dil yapısına sahip Türkçenin dünyada itibarı yükselen bir lisan olduğunu anlattı.

“İKİ KITAYI ETKİLEMİŞ VE BESLEMİŞTİR”

Bugün Kırgızistan, Afganistan, Özbekistan Afrika, Rusya, Ukrayna ve birçok Balkan ülkesinde herkes Türkçe öğreniyor ve bunu hiçbir zorlama olmadan yapıyorlar, tarihçilerin Türk dili ve kültürünü bir ırmağa benzettiklerine dikkati çeken Gülsevin, şöyle devam etti:

“Nasıl ki ırmak dolaştığı bütün coğrafyayı etkiler ise Türk dili ve kültürü de bütün Avrasya’yı etkilemiş ve beslemiştir. Nasıl ki ırmak dolaştığı bütün coğrafyadan ve coğrafi şekillerden etkilenirse, Türk dili ve kültürü de bütün bu coğrafyadan etkilenmiş ve zenginleşmiştir. Diğer ülke dillerinde de Türkçe kelimeler görmek mümkün. Çünkü tarihin her döneminde değişik toplum ve milletler ile iç içe yaşamışız. Günümüz dünyasında da Türkçe, dünyada en yaygın ve zengin olduğu günleri yaşıyor.”

Gülsevin, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kursların yanı sıra Yunus Emre Enstitüsünün de dünyanın dört bir tarafında Türkçe öğrettiğine işaret ederek, “Dünyada Türkçenin itibarı çok yüksek. Dizi filmlerin dünyaya ihraç edilişi sıralamasında Amerika’dan sonra Türk dizileri 2. sırada yer almakta olup, dünya dizi film pastasının yüzde 25’i Türkiye’ye ait. İşte bu diziler sayesinde dünyaya Türkçeyi öğretiyoruz. Türk dizileri sayesinde birçok ülkede Türkçe öğrenme sayısı da gittikçe artıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

 Söyleşinin sonunda, Üniversite rektörlüğünce Gülsevin’e teşekkür plaketi takdim edildi. Akademisyen ve öğrencilerin katıldığı program, fotoğraf çekimiyle sona erdi. 

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri