Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ejder Kılıcı ile dünya barışı gelir mi?

Ejder Kılıcı ile dünya barışı gelir mi?

O zamanlar küçüktük. Kanal D’nin yıllardır değiştirmediği reklam jeneriğini izlemenin bile bize zevk verdiği günlerdi. Evinde televizyonu olan ilkokul arkadaşlarımızla o gün televizyonda yayınlanacak Jackie Chan filminin fragmanını ballandıra ballandıra anlatırdık. Bir sonraki gün ise filmde Jackie Chan’in nasıl dövüştüğü olurdu konumuz.
Tabi Cüneyt Arkın’ın tek atışta 4-5 adam öldürdüğü sahnelerin ardından daha güzel koreografilerle süslenmiş Çin usulü bir dövüş filmini izlemek güzel bir şeydi.
Lakin… Biz büyüdük, o zamanların çevik dövüşçüsü Jackie Chan torun sahibi olacak yaşlara geldi. Hele bir de sinema ile haşır neşir olmaya başlayınca Jackie Chan’in oynadığı filmlerden oldukça uzak kalmış oldum. Sanat filmlerini ya da daha doğru bir deyişle ‘derdi’ olan filmleri izlemek peşine düşünce ister istemez uzaklaşmış olduk.
Neden böyle bir giriş yaptığımıza gelecek olursak; tüm bu girizgâhın nedeni bu hafta vizyona giren Ejder Kılıcı (Tian Jiang Xiong Shi) filmi. Başrollerinde Jackie Chan ve John Cusack’ın yer aldığı filmin hikayesi kısaca şöyle:
Bundan iki bin yıl önce gizemli bir asker lejyonu İpekyolu üzerinde ilerlemektedir. Zarif oyma zırhları, miğferlerindeki kırmızı yeleleri, silahları ve savaş formasyonları ile Çin topraklarında daha önce böylesi askerlere hiç şahit olunmamıştır.
Bu askerler General Lucius (John Cusack) önderliğindeki Romalı bir lejyondur. Lucius adamlarını ve Consul Crassus’un en genç oğlu Publius’u, hain kardeşi Tiberius’dan (Adrien Brody) korumak için doğuya getirmiştir. Tiberius politikacı babasını katletmiş ve Publius’un gözlerinin kör olmasına sebep olmuştur. Lucius, Publius ile birlikte doğuya kaçmıştır.
Uçsuz bucaksız çöllerde kaybolduktan sonra, Lucius, Batı Bölgesi İpek Yolu Koruma Ordusu’nun kumandanı Huo An’e (Jackie Chan) karşı Vahşi Kazlar Kapısı’nda savaşır. İkisi de ihanete uğramıştır ve birbirlerinin saygısını kazanırlar. Huo An, yorulmuş Romalılara tehlikeli kum fırtınasından korunmaları için sığınak verir. Bunun karşılığında Lucius’un askerleri Huo An’in askerlerine Vahşi Kazlar Kapısı’nı tamir etmesi için yardım etmelidir.
Tiberius devasa ordusuyla geldiğinde Huo An’den Lucius ve Publius’u ona iade etmesini ya da Çin topraklarının işgaline şahit olacağını söyler. Huo An, ülkesini korumak, üzerindeki hain damgasını temizlemek ve Tiberius ile savaşmak için 36 farklı etnikteki savaşçıları bir araya toplar.
Filmin hikâyesini özellikle bu kadar uzun yazdım. Çünkü böyle okuyunca çok güzel ve cafcaflı duruyor ama maalesef filmi izlerken aynı duyguları hissedemiyorsunuz. Senaryoda ahkâm kesercesine söylenen bu sözler mesele onları görüntüye aktarmaya gelince çok çok gerilerde kalabiliyor.
John Cusack, Jackie Chan ve Adrien Brody gibi usta oyunculardan oluşan başrolleri ve oldukça kalabalık oyuncu kadrosuyla çekilen savaş sahnelerine rağmen Ejder Kılıcı beylik laflar söylemekten öteye geçemiyor.
Ejder Kılıcı 65 milyon dolarlık bütçesiyle Çin tarihinin en pahalı filmi. Bütçesi bile böyle ihtişamlı olan bir yapımın çok daha kaliteli olmasını beklemek normal. Ama filmin yapabildiği en büyük şey “kavga etmeyin kardeşlerim” diye bas bas bağırarak Çinliler ve Romalılara İngilizce şarkılar söyletmek. Öyle bir dünya yok. Olması da imkânsız zaten. Batı dünyası harıl harıl Çin’in kuyusunu kazmaya çalışırken Çinlilerin böyle bir filme imza atmaları da ilginç olmuş zaten.
Senaryosu ile zaten çuvallayan filmin ikinci handikapı ise müzikleri. Dur durak bilmeden çalan müzikler zaten dağınık olan filmi iyice anlaşılmaz hale getiriyor. Doğudan batıya, kuzeyden güneye birbirinden farklı tınılara sahip müzikler filmin içerisine oturmamış.
Hâsılı kelam ben ‘derdi’ olan filmlere geri dönmek istiyorum. Yaşlı Jackie Chan’in de büyükbaba rollerinde oynama zamanı gelmiş kanımca. 3 Küçük Ninja filminin pamuk gibi Ninja dedesi Victor Wong’a benzeyen yeni bir karakter çıksa gerçekten harika olur. -M.U.

Etiketler