Son Dakika

En çok okuyan şehirde 2’nci Kayseri Kitap Fuarı

Kitapseverlere 13 Ekim tarihinde kapılarını açacak olan 2. Kayseri Kitap Fuarı'nda, geri dönüşüm malzemesi getirenlere ücretsiz kitap verilecek.
En çok okuyan şehirde 2’nci Kayseri Kitap Fuarı AA/ Esma Küçükşahin

Kitapseverlere 13 Ekim tarihinde kapılarını açacak olan 2. Kayseri Kitap Fuarı'nda, geri dönüşüm malzemesi getirenlere ücretsiz kitap verilecek.

2. Kayseri Kitap Fuarı'nın tanıtımı münasebetiyle tarihi Kayseri Lisesi'nde basın toplantısı gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, bir zamanlar makarr-ı ulema (bilginlerin merkezi) olarak tabir edilen Kayseri'yi eski zamanlarda olduğu gibi bir kültür şehri haline dönüştürmeyi amaçladıklarını aktardı. Bu hedefle geçen sene ilk defa düzenledikleri kitap fuarının yoğun ilgi gördüğünü anımsatan Çelik, geçen sene 'Okuyan şehir' sloganını kullandıklarını, 1 milyon 300 bin civarında nüfusa sahip Kayseri şehrinde fuarı 582 bin kişinin ziyaret ettiğini, 15 milyon nüfusa sahip, 30 küsur yıldır fuar düzenlenen kentlerde ise ziyaretçi sayısının 742 bin olduğunu söyledi.

En çok okuyan şehirde, 2’nci Kayseri Kitap Fuarı,

Bu sene bu rakamı geçmek istediklerini açıklayan Çelik, sloganı 'En çok okuyan şehir' olarak değiştirdiklerini fuara yaklaşık bin 800 yayınevinin başvurduğunu bildirdi. 130 yayınevinin stant açacağı, 300'ü aşkın gazeteci, yazar ve şairin imza günleri, söyleşileriyle katılım sağlayacağını belirten Çelik, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan hanımefendi öncülüğünde Türkiye genelinde başlatılan 'Sıfır Atık Projesi' bünyesinde fuara gelirken bir atık malzeme getiren vatandaşlara ücretsiz kitap vereceklerini kaydetti.

Çelik, fuara gelecek olan ailelerin söyleşilere rahat katılabilmeleri ve stantları gezebilmeleri için KAYMEK tarafından ücretsiz kreş hizmeti verileceğini de sözlerine ekledi.

Kitap fuarına öğrencilerin rahatça gelebilmesi için ise servis olanağı sağlayacaklarını aktaran Çelik, "200 bine yakın öğrencimizin fuara öğretmenleriyle katılmaları için ring seferleri düzenleyeceğiz. Öğrencilerimiz fuardan öyle memnun kalıyor ki okulla geldikleri fuara ertesi gün de ailelerini getiriyorlar." dedi.

YAZAR ETKİNLİKLERİ

Fuar süresince söyleşi, panel, şiir dinletileri ve çocuk etkinlikleri yapılacağını anlatan Çelik, fuara Bekir DeveliBeşir AyvazoğluErem Şentürk, Erhan Afyoncu, Hasan Ali Toptaş, İhsan Süreyya Sırma, İlber OrtaylıKemal SayarMete YararSemih Kaplanoğlu, Sibel Eraslan, Wilco Van Herpen, Yavuz Bülent Bakiler gibi önemli isimlerin katılacağını bildirdi. 

Fuar, Kayseri Dünya Ticaret Merkezi'nde 13 Ekim tarihinde  açılıyor.

En çok okuyan şehirde, 2’nci Kayseri Kitap Fuarı,

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.