Son Dakika

Eyyubi Sultanı Süleyman Han'ın kabri bulundu

Hasankeyf'teki tarihi eserlerin taşınması ve yerinde korunması çalışmalarında Eyyubi Sultanı Süleyman Han'a ait kabir gün yüzüne çıkarıldı.
Eyyubi Sultanı Süleyman Han'ın kabri bulundu AA

Ilısu Barajı ve HES projesinden etkilenen Batman'ın Hasankeyf ilçesinde bulunan tarihi ile kültürel varlıkların taşınması için yürütülen kazılarda Eyyubi Sultanı Süleyman Han'ın kabri bulundu.

Batman Müze Müdürü Şeyhmus Genç, su altında kalacak olan tarihi eserlerin Hasankeyf Kültürel Park alanına taşınması çalışmalarının titizlikle yürütüldüğünü söyledi.

MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİNE GÖNDERİLDİ

Bu kapsamda 1407 yılında Sultan Süleyman Han tarafından inşa ettirildiği bilinen Süleyman Han Cami minaresinin taşındığını anımsatan Genç, 'Süleyman Han Camisi'ndeki kazılar sırasında Sultan Süleyman Han'a ait olduğu belgelenen mezara denk gelindi. Aynı zamanda aynı yerde Eyyubi Hanedanlığı üyelerine ait olduğu düşünülen 6 mezar daha tespit edildi. Sultan Süleyman Han mezarı, mezar taşları, sandukası ve çıkarılan iskeletler koruma altına alındıktan sonra Mardin Artuklu Üniversitesine gönderildi.' dedi.

MÜZEDE ZİYARETE AÇILACAK

Genç, Mardin Artuklu Üniversitesindeki incelemelerin ardından Süleyman Han Türbe ve sandukasının yeniden Hasankeyf'e getirileceğini ifade ederek, 'Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra Hasankeyf Müzesi'nde koruma altına alınacak. Aynı zamanda Sultan Süleyman Han'a ait sandukanın restorasyon çalışmaları da yine müze müdürlüğümüz bünyesinde devam etmektedir. Bunların restorasyon çalışması tamamlandıktan sonra Hasankeyf Müzesi'nin teşhire açılan bölümünde sergilenecek.' dedi.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.