Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Fırat’ın ilk şehidi Süleyman Şah’tan son şehitlerine…

Şair ve yazar Eyyüp Azlal, Suriye'de verdiğimiz şehitlerin, Fırat Nehri'nde ebediyete kavuşan ilk şehidimiz Süleyman Şah'ın torunları olduğuna dikkat çekerek "Küfür alemi, bugün bizi tekrar Fırat Nehri'nde boğmak istiyor. Fakat artık boğamazlar, çünkü artık çok güçlüyüz" dedi.

Fırat’ın ilk şehidi Süleyman Şah’tan son şehitlerine…

Şanlıurfalı yazar ve şair Eyyüp Azlal “Efsane Nehir Fırat” kitabının ikinci baskısının çıkması nedeniyle İstanbul-Şişli Süleyman Şah Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde “Nehir ve Medeniyet” konulu bir konferans verdi.

“SÜLEYMAN ŞAH’IN ÇOÇUKLARI FIRAT’I GEÇTİ”

Azlal, konferansta yaptığı konuşmaya Suriye’de şehit düşen askerlerimize rahmet dileyerek başladı.

Konferansı verdiği okulun adına dikkat çeken Azlal, “Bu okulun adının Suriye’de, Fırat Nehri’nde boğularak şehit düşen ilk şehidimiz, ceddimiz Süleyman Şah’ın ismini taşıması çok manidar. Süleyman Şah, Fırat’ı geçerken boğuldu, şehit oldu. Ama onun çocukları, onun torunları Fırat’ı geçti, Anadolu’yu geçti. Ta Avrupa’nın içlerine kadar gitti ve Din-i mubin-i İslam’ı Viyana önlerine kadar götürdü. Bugün geldiğimiz nokta öyle anlaşılıyor ki küfür alemi, bizi tekrar Fırat nehri’nde boğmak istiyor. Bizi artık boğamazlar, çünkü artık çok güçlüyüz.”

“FIRAT’IN ALTIN DAĞI” GAP PROJESİ Mİ?

Öte yandan etkinliğin soru-cevap kısmında öğrencilerden birinin yöneltiği “Peygamber Efendimiz’in (ASM) Fırat’ın altından bir ‘altın dağ’ çıkacağına dair hadis-i şerifi acaba neye işarettir?” şeklindeki sorusuna Azlal’dan ilgi çekici bir yanıt geldi. “Fırat’ın altından çıkan altın dağ ifadesinin, mecazen Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) olabileceğini belirten Azlal “Bu ifade mecazen GAP’ı işaret ediyor olabilir. Çünkü GAP’tan dolayı tarım arazilerinin sulanması ile ürün fazlalığı ve çeşitliliği oluştu. Bölge halkı refaha erişti. Tarım ürünleri sadece ülke içine değil, dünyanın birçok yerine buradan gitmektedir” yorumunda bulundu.

Azlal program sonunda öğrencilerle sohbet edip fotoğraf çektirirken “Efsane Nehir Fırat” isimli kitabını imzaladı.