Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Fotoğrafların gözünden “Sınır Arkası; İNSAN”

UKEAD öncülüğünde düzenlenen, Filistinli fotoğrafçıların gözünden “Sınır Arkası; İNSAN” fotoğraf sergisi dün Bağımsız Sanat Vakfı’nda düzenlenen törenle açıldı. Ölümle yaşam arasındaki ince sınırda yaşayan insanların hayatlarından kesitler sunan sergi 15 Şubat’a kadar vatandaşların ziyaretine açık olacak.

Sümeyye Aksu
Fotoğrafların gözünden “Sınır Arkası; İNSAN”

Diriliş Postası Muhabiri Sümeyye Aksu

Dünya barışının Kudüs’ten yükseleceğine olan inançla çalışmalarına devam eden UKEAD (Uluslararası Kudüs Eğitim Kültür ve Araştırma Derneği) İnsan odaklı faaliyetlerin etkinleştirilmesi ve geliştirilmesinin sağlanması, Kudüs ve Mescid-i Aksa’ya yönelik faaliyetlerde bulunan kişi, kurum ve sivil toplum kuruluşlarıyla ortak projeler düzenlemek, yapılacak her türlü çalışmaya destek vererek iş birliği içerisinde hareketle İstanbul’da, anlamlı bir fotoğraf sergisine hazırladı.

İslam’ın ilk kıblesi, ikinci mescidi ve üçüncü haremi olan Mescid-i Aksa, onu yüreğinde barındıran Kudüs, direnişin simgesi Gazze ve Türkiye sınırında, savaşlardan dolayı meydana gelen olaylara ve insan manzaralarına bir de fotoğraflardan bakan sergi 15 gün süreyle vatandaşların ziyaretine açık olacak.  Konsepti, “Barış Pınarı Harekatı” ile hudutlarımızın güvenliğini sağladığımız, yerinden edilmiş Suriyelilerin sınırdaki yaşam manzaraları ile 1948 yılında ülkelerinden çıkartılan Filistinlileri tekrar aynı topraklarına döndürmek için başlatılan ‘’Büyük Dönüş Harekatı”ndaki insan manzaraları ve kanayan yaramız Kudüs’ten kesitler olan sergideki fotoğraflar, birçok dalda ödül almış olan Filistinli gazeteci, fotoğraf muhabiri Hosam Salem’e ve AA Kudüs fotoğrafçısı Faiz Abu Rmeleh’e aittir.

Serginin açılışını Ak Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan gerçekleştirdi.

BİR SERGİDEN FAZLASI ASLINDA

Açılış töreninde konuşan İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı, “İnsanı insanlığından utandıran görüntülerin bir kısmı da ümit veren tarafını burada görüyoruz. Vahşet, dehşet yaşayan insanların yaşadıkları kareler bize sergilenmiş oluyor. Hem elimizdeki nimetlere şükretsenize vesile oluyor hem de Türkiye’de yaşayan insanlar olarak, güçlü Türkiye olarak sorumluluğumuzun ne kadar büyük olduğunu hatırlatıyor bu sergi. Bir fotoğraf sergisinden çok daha fazla aslında.” dedi.

TÜRKİYE OMUZLARINDAKİ YÜKÜN FARKINDA

Konuşmasında Amerikan Başkanı’nın Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etme küstahlığını yapmasının akabinde, geçtiğimiz günlerde küstahça İsrail ile alakalı kendine ait olmayan toprakları pay edercesine yaptığı açıklamalara değinen Kavakçı, “Allah’a şükür Türkiye olarak biz güçlüyüz. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde biz mecliste milletvekilleri olarak dünyadaki mazlumların dertleri ile dertlenip onlar için mücadele etmeye, gece gündüz çalışmaya, sesimizi yükseltmeye, bu gidişata ve haksızlığa dur demeye devam edeceğiz. Biz elimizden geleni yapacağız ve Filistin’in inşallah kurtuluşunu göreceğiz. Bunu biliyoruz. Rabbimizin huzuruna çıktığımızda hesap gününde biz elimizden geleni yaptık diyebilmek için hep beraber çalışacağız. Rabbim Filistin’deki, Suriye’deki kardeşlerimizin, belki dillerini konuşamadığımız, inançlarını bilmediğimiz ama Türkiye’ ye umut bağlamış kardeşlerimizin omuzlarımıza yüklemiş olduğu yükün farkındayız.” şeklinde konuştu.

KUDÜS’ÜN ACILARINI PAYLAŞIYORUZ

Açılışta konuşan İstanbul Milletvekili ve TBMM Amiri Hasan Turan, “Her fotoğraf aslında ayrı bir hikayedir. Buradaki her bir fotoğrafa bakmayı bildiğinizde belki dalıp gidiyorsunuz ve aklınızdan o hikâyeyi oluşturan duygular geçiyor. Ama maalesef bu hikayeler bugün dünyada yaşanmaya devam ediyor. Yaşanan hikayeler hepimizin gönlünü dağlıyor, yüreğini acıtıyor. Gözyaşlarımızın ve hatta kanlarımızın dökülmesine sebep oluyor. Kudüs bu acının merkezinde. Yaklaşık 100 yıldır bu acı yaşanıyor. Bizler fotoğraflarla ve diğer şeylerle bu acıları paylaşıyoruz. Bu acılara karşı durmaya çalışıyoruz. Maddi ve manevi, siyasi, sosyal, ekonomik yardımlarla acıyı çeken kardeşlerimizin yanında durmaya çalışıyoruz.” dedi.

BARIŞ PLANI DEĞİL BARIŞ PALAVRASI
Kudüs’ün 100 yıldır zaten hüzünlü olduğunu söyleyen Turan, “Kudüs’ün hüznü bugünlerde biraz daha artan yoğunlukta devam ediyor. Maalesef zulüm altından kurtulamadık. İngilizlerin başlattığı Siyonizm’in hedefleri doğrultusundaki İsrail’e sunduğu katkılar Amerika’nın son dokunuşlarıyla nihayete erdirilmek isteniyor. Rabbim inşallah onlara müsaade etmeyecektir. Her şeyin mutlaka bir sonu vardır. Biz buna inanıyoruz. Trump’ın Tel Aviv’de yazılan ve Beyaz Saray’da oynanan bu traji-komik tiyatrosu hiçbir şekilde İslam dünyasındaki ve hatta İslam dünyasının dışındaki vicdan sahiplerinin kabul edebileceği bir şey değil. Barışa kurulmuş bir tuzak, barışa kurulmuş bir suikasttır. Barış planı değil barış palavrası, barış palavrası ve 100 yılın ihanetidir.” ifadelerini kullandı.