Son Dakika

Frankfurt Kitap Fuarı "Dünyayı hareket ettiren fikirler"le başladı

70. Frankfurt Kitap Fuarı, "Dünyayı hareket ettiren fikirler" sloganıyla başladı. Diriliş Postası yazarı ve İTO Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Ticaretin olmazsa olmazı kültürdür” dedi.
Frankfurt Kitap Fuarı "Dünyayı hareket ettiren fikirler"le başladı AA/ Bünyamin Yılmaz

70. Frankfurt Kitap Fuarı, "Dünyayı hareket ettiren fikirler" sloganıyla başladı. Diriliş Postası yazarı ve İTO Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Ticaretin olmazsa olmazı kültürdür” dedi.

Dünya yayıncılık endüstrisinde en büyük kitap pazarı olarak değerlendirilen Frankfurt Kitap Fuarı, Almanya'da kitapseverlerle buluştu.

Bu sene 70'incisi gerçekleşen ve 5 gün boyunca 4 binden fazla etkinliğin düzenleneceği fuarda, 137 ülkeden 286 binden fazla medya endüstrisinin önde gelen firmaları, kitapsever ve yayıncılık uzmanı yer alıyor.

Fuarda, 102 ülkeden katılım sağlayan yaklaşık 7 bin 300 yayıncı kuruluş stant açarken, İstanbul Ticaret Odası (İTO) da fuarda 12. kez bulunuyor.

İTO, 143 milyar dolarlık dünya kitap pazarının büyük firmalarının olduğu fuarda Türkiye ve İstanbul yayıncılık sektörünü tanıtmasının yanında 10 yayınevinin de kitaplarını sergiliyor.

Diriliş Postası yazarı ve İTO Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, kültür ve ticareti, kalkınmanın iki temel direği olarak gördüklerini ifade etti.

Türk kültürünü 12 senedir Avrupa'da temsil ettiklerini söyleyen Kuralay, Frankfurt Kitap Fuarı’nın yayıncılık endüstrisinin en büyük kitap fuarı olarak nitelendirildiğini dile getirerek, “Fikri haklar alınıp satılır, pazardaki yeni rekabet alanları tartışılır, çözümler burada bulunur. İTO olarak Türk yayıncıların bu büyük kitap pazarında yerini almaları için büyük uğraş veriyoruz." dedi.

İsrafil Kuralay, Türkiye'de 150 dağıtım şirketi ve 6 bin kitabevinin kitapla okuru buluşturduğuna vurgu yaparak, kitap okuma oranını artırmanın çabası içinde olduklarını belirtti.

"TİCARETİN OLMAZSA OLMAZI KÜLTÜRDÜR"

Frankfurt Kitap Fuarı'nın dünya yayıncılık piyasasının vazgeçilmezi olduğunu anlatan Kuralay,  iş dünyasına yön veren bir meslek örgütü olan İTO’nun, kültürü ticaretin olmazsa olmazı olarak gördüğünü dile getirdi. Kuralay, “Bu sebeple 1882'de kurulduktan sonra ilk işlerimizden biri kitap yayımlamak olmuştur. Kültürün katma değerini ölçmek mümkün değil. Biliyoruz ki kültür ülkenin geleceğine yatırımdır. Bu inancımız sebebiyledir ki İstanbul Ticaret Odası olarak 12 yıldır dünyanın en büyük kitap fuarı Frankfurt Kitap Fuarı'nda sektörümüzle birlikteyiz" dedi.

Diriliş Postası yazarı Kuralay, Türkiye'nin diğer ülkelere içerik satma hususunda daha aktif hale geldiğinin altını çizerek, Türk yayıncılık ekosisteminin 2,5 milyar doları bulan pazar hacmiyle hızla büyüdüğünü, Türk yayıncıları olarak 2022 yılında 356 milyar dolara ulaşması beklenen global kitap pazarından daha fazla pay almak istediklerini sözlerine ekledi.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.