Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Fuarda bize uygulanan bir ambargo var”

Hacamat Mizah Dergisi Yayın Yönetmeni Faruk Günindi, "TÜYAP Kitap Fuarı’nda bize uygulanan bir ambargo var" dedi.

“Fuarda bize uygulanan  bir ambargo var”

Hacamat Mizah Dergisi Yayın Yönetmeni Faruk Günindi, bu yılki teması “Mizah: Hayata Gülümseyerek Bakmak” olan kitap fuarına ilişkin, “Bu yıl TÜYAP Kitap Fuarı’nda yine okurlarımızla buluşamayacağız. Geçen yıl, ondan önceki yıl, ondan da önceki yılda olduğu gibi. Hafif bir ifadeyle, fuarda bize uygulanan bir ambargo var” dedi.
TÜYAP ve Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğiyle gerçekleştirilen “34. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı”na ilişkin açıklamada bulunan Günindi, “Her hafta yayın yapıyoruz. 9 yılda olgunlaşmış, mayası tutmuş bir ekibimiz var. Onlardan çıkmış CF Dergisi, Hacamat Mizah Dergisi ve Cafcaf Mizah Dergisi var. Bu ülkede iki mizah kanalı var. Biri, sol tandanslı, kendine muhalif diyen, kendi ahlaki çerçevesi çok geniş bir kanal. Biri de biziz, buradayız ve varız” ifadelerini kullandı.

8 DAKİKADA GELEN “RET” CEVABI

Hacamat, CF, Cafcaf dergilerinin fuarda bu yıl yer almayacağını vurgulayan Günindi, “Bu yıl TÜYAP’ta yine okurlarımızla buluşamayacağız. Geçen yıl, ondan önceki yıl, ondan da önceki yılda olduğu gibi. Hafif bir ifadeyle, fuarda bize uygulanan bir ambargo var. Bu kültürel bir ambargo. Hatta belki şöyle de denilebilir, ambargo olması için birinin tanımlanmış, görülmüş olması lazım. Sen varsın ama ben sana ulaşımı engelliyorum demesi lazım. Bizdeki durum biraz ambargo da değil. Tam anlamıyla daha da fazlası, görmezlikten gelmek, böyle bir şey yokmuş gibi davranmak” ifadelerini kullandı.

Faruk Günindi, bu sene fuara başvurduklarında şaşkınlığa uğradıklarını aktararak, şunları kaydetti:
“Fakat bu sene ilginç bir şey oldu. Mesela biraz oyalanmaya alışıktık. Bize de eğlenceli geliyordu, bu yıl acaba nasıl bir cevap verilecek diye. Bu yıl çok hızlılardı, refleks geliştirip bağışıklık kazanmışlardı. Maili attık, 8 dakika sonra cevap geldi. ‘Üzgünüz, yeni bir yayınevine yerimiz yok. Yeni yer de açılmayacak’ denildi. Bir fuar, yer dolmuş falan da değil. ‘Önceki yıldan mevcut yayınevlerine ulaşıyoruz’ diyorlar. Demek ki hala ulaşıp sorma aşamasındalar ama bize ‘Yeni bir yayınevine yerimiz yok’ diyorlar.”

“SENEYE FUARIN TEMASI ‘HAYVANCILIK’ OLURSA…

Türkiye’de dört tane mizah dergisi olduğunun altını çizen Günindi, “Hatta üçü aynı kapakla çıkıyor. Fakat fuar, temaya uygun bütün dergileri toparlaması gerekirken, bize yine aynı refleksle cevap verdi” dedi. Günindi, gelecek sene de fuara başvuracaklarını belirterek, “Bizde inat yok. Mizahı da inadına yapmıyoruz. Sabır ve sebatla yapıyoruz. Yolumuzda devam edeceğiz. Seneye fuar teması ‘hayvancılık’ olursa, o zaman biz, yayıncılık şirketi adımıza hayvancılığı da ekleyip bir de öyle deneyeceğiz. Belki oradan tuttururuz” dedi.