Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Göbeklitepe şaşırtıyor: Tekerleğin icadından önce geometri biliniyordu

Tarihin sıfır noktası olarak nitelendirilen Göbeklitepe için arkeologlar yeni rapor yayınladı. Arkeologlar, 11 bin 500 yıl önce Türkiye'nin merkezinde büyük monolitler inşa eden neolitik avcı-toplayıcıların geometri bilgisi ve daha önce düşünülenden çok daha karmaşık bir toplumsal yapıya sahip olduklarını aktardı.

Göbeklitepe şaşırtıyor: Tekerleğin icadından önce geometri biliniyordu

İsrailli arkeologların yaptığı yeni araştırmaya göre daha önce “ilkel” olduğu iddia edilen dönem insanının, geometri bildiği ve zannedilenden daha karmaşık bir sosyal yapıya sahip olduğu gün yüzüne çıktı.

Tel Aviv Üniversitesinden arkeolog Gil Haklay ve Avi Gopher’ın yaptığı kefiş, üç mahfazadan müteşekkil yapının tek bir birim olarak tasarlandığını ve eş zamanlı inşa edilmiş olabileceğini gösterdi.

TEKERLEĞİN İCADINDAN ÇOK ÖNCE 

Göbeklitepe’deki en eski üç taş mahfaza üzerinde yapılan çalışmalar, bu yapıların mimari planının altında yatan gizli bir eşkenar üçgen deseninin olduğunu ortaya koydu.

Cambridge Arkeoloji dergisinde neşredilen raporun neticesinde “Belli ki Göbeklitepe’yi inşa edenler, tekerleğin bulunmasından binlerce sene evvel geometrik prensipleri anladılar ve bunları inşaat planlarına uygulayabildiler” hükmüne varıldı.

Araştırmacı Haklay “Sitenin keşfi büyük bir sürprizdi ve şu anda inşaatının düşündüğümüzden bile daha karmaşık olduğunu görüyoruz” dedi.

Kaynak : İHA