Son Dakika

Hamza Yusuf’un kalbe ilaç kitabı artık Türkçe!

Hamza Yusuf’un tüm dünyada ses getiren ve Türkiye’de de yıllardır beklenen “Kalbin Simyası” isimli kitabı, Türkçe çevirisiyle Timaş Yayınları’ndan çıktı. Yoğun ilgi gören kitap, kalbin manevi hastalıklarına Kur’ân, gelenek ve ilim eksenli sürdürülebilir tedavi yöntemleri öneriyor
Hamza Yusuf’un kalbe ilaç kitabı artık Türkçe!

Timaş Yayınları, 2019’u iddialı bir kitabı Türk okurlarının beğenisine sunarak açtı. 1977 yılında İslam’ın nuruyla tanışıp Müslüman olan ABD’li yazar Hamza Yusuf’un ilk kez 2004 yılında basılan ve tüm dünyada ses getiren Kalbin Simyası (Purification of the Heart) kitabı raflardaki yerini aldı.

HASTA KALPLERE TEDAVİ ÖNERİLERİ

Çivirisini Abdurrahman Açıkgöz’ün yaptığı kitap yazarın Türkçe’ye kazandırılan ilk kitabı olma özelliğini taşıyor. Eserini “Kalbi arındırmanın ve kurtuluşun el kitabı” olarak tanımlayan Hamza Yusuf, bu tanıma dair kitapta yer açıklamasında “Kalbi kararmış olanlar zulmederler; buna karşılık, saf kalpli kimseler kendilerine zulmedeni affetmekle kalmaz, onu itibar ve ahlaken yükseltirler. Kendimizi manevî olarak temizlemek için, önce bu gerçeğin farkına varmamız gerekiyor. İşte elinizdeki, tamamen bununla ilgili bir kitaptır” ifadelerini kullanıyor.

Sosyal bilimlere dair entelektüel birikimi ve disiplinler arası metoduyla, kadim İslam geleneğini esas alan bir âlim ve mutasavvıf olan Yusuf, kitabında, bu anlam arayışına ket vuran kalbî rahatsızlıkları irdeliyor. Kalbin Simyası, Manevî Yaralara Çare Bulmak, kalbin manevî hastalıklarını teşhis edip bu hastalıklara Kur’ân, gelenek ve ilim eksenli sürdürülebilir tedavi yöntemleri öneriyor.

“ZAYTUNA COLLEGE”IN KURUCUSU

Hamza Yusuf Ocak 1960’ta Washington’da doğdu. 17 yaşında geçirdiği trafik kazasından sonraki tedavi döneminde kendi iç âlemine dönüp fâniliği üzerine düşünmeye başladı. 1977’de Müslüman olup farklı ülkelerdeki âlimlerden birçok İslamî konuda icazet aldı. Dünyanın dört bir tarafında konferanslar veren Hamza Yusuf, İslamî ilimlerin ve geleneksel metotlarla eğitimin yeniden canlanmasını amaçlayarak her yıl çeşitli programlardan birçok mezun veren Batı’nın ilk Müslüman beşerî ilimler üniversitesi Zaytuna College’ı kurdu.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.