Son Dakika

Hoca Ahmed Yesevi Türbesi'ne ziyaretçi akını

Hoca Ahmed Yesevi'nin Kazakistan'ın Türkistan kentinde bulunan türbesi, ihtişamlı görünümü ve manevi iklimi ile ziyaretçilerini ağırlıyor.

Hoca Ahmed Yesevi Türbesi'ne ziyaretçi akını AA

Türk tasavvufunun öncüsü Hoca Ahmed Yesevi Türbesi, ihtişamlı görünümü ve manevi iklimiyle ziyaretçilerini ağırlıyor.

Türkistan'da Timur tarafından 14. yüzyılda inşa ettirilen UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Pir-i Türkistan Yesevi Türbesine, başta Türkiye olmak üzere Rusya ve Özbekistan gibi birçok ülkeden ziyaretçi geliyor.

2000’li yıllarında Türkiye’nin desteğiyle restore edilen türbe bir yandan tarihe diğer yandan ise ramazan ayının manevi atmosferinin yaşanmasına katkı sağlıyor.

HOCA AHMED YESEVİ İSLAMİYETİN YAYILMASINA VESİLE OLDU

Türbe içerisinde müze de yer alıyor. Müzedeki en dikkat çekici bölüm ise hadis işlemeleri ahşap kapıların olduğu bölüm olarak öne çıkıyor. Müzede kapıların dışında üzerinde ayetler yazılı kazanlar ve Timur'a ait pek çok eşya da ilgi çekiyor.

Hoca Ahmed Yesevi'nin kabrinin bulunduğu odada Türkiye'nin Nur Sultan Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Galip Akın, Hoca Ahmed Yesevi için dua okudu.

Akın,

"Hoca Ahmed Yesevi ilim ve hikmet adına yaptığı çalışmalarla gönüllere hitap etmiştir. Yetiştirdiği talebelerini ilim ve irfanını yayması için her yere göndermiştir. Ayrıca kendisi Peygamberimizin ölüm yaşı olan 63 yaşını esas alarak 'artık bende yeryüzünde durmayayım, yer altına ineyim" diyerek yer altında mahsenler, menziller ve inzivalar hareketiyle yaşamaya çalışmıştır. Bu tabii kendi felsefesidir." dedi.

GÜL BAHÇELERİ ARASINDA

Türbedeki bu manevi havayı herkesin soluması gerektiğini belirten Akın, "Gül bahçeleri arasında, kuş sesleri içerisinde çok güzel bir mekandır." diye konuştu.

Çimkent şehrinden türbeyi ziyarete gelen Nurdevlet Macanov ise Hoca Ahmed Yesevi'nin çok önemli bir alim olduğunu ifade etti.

Kazakistanlı vatandaşların yanı sıra tüm Müslümanlar için Hoca Ahmed Yesevi Türbesi'nin önemli olduğunu aktaran Macanov, dünyanın her yerinden türbeyi ziyarete gelindiğini sözlerine ekledi.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.