Son Dakika

“İlim tohumları medeniyet ufkumuzu aydınlatacak”

Büyük Çamlıca Camii’nin sergi salonunda Geleceğin Yıldızları İçin Karma Eserler Sergisi’nin açılışını yapan Emine Erdoğan, “İnanıyorum ki, buraya ekeceğimiz ilim tohumları, geceleri yolumuzu aydınlatan yıldızlar gibi, medeniyet ufkumuzu da aydınlatacaktır.” dedi.
“İlim tohumları medeniyet  ufkumuzu aydınlatacak”

İbn Haldun Üniversitesi yararına bu yıl ikincisi düzenlenen Geleceğin Yıldızları İçin Karma Eserler Sergisi Büyük Çamlıca Camisi'nin Sergi Salonu’nda gerçekleşti. Koleksiyonerlerin bağışladığı 233 eserin yer aldığı sergide, Sultan II. Abdülhamit tuğralı beratların yanı sıra ünlü hattatların ve tezhib sanatçılarının eserleri de yer alıyor.“ESERLER İLİM YOLUNDA VAKFEDİLECEK”

Emine Erdoğan, açılışta yaptığı konuşmada, herkesi en kalbi duygularla selamladığını dile getirerek, Ramazan-ı Şerifi tebrik ettiğini söyledi.
Hayırseverlerin bağışladıkları eserlerden oluşan bir serginin görüleceğini ifade eden Erdoğan, “Bildiğiniz gibi sergiden elde edilecek olan gelir, İbn Haldun Üniversitesi’nin eğitim öğretim faaliyetlerinde kullanılacak. İnanıyorum ki, buraya ekeceğimiz ilim tohumları, geceleri yolumuzu aydınlatan yıldızlar gibi medeniyet ufkumuzu da aydınlatacaktır. Emeği geçen herkese, özellikle hayırseverlerimize şükranlarımı sunuyorum. Sahip olduklarımızı, bilhassa böylesine nadir eserleri ilim yolunda vakfetmenin insana verdiği hazzın tarifi yapılamaz. Medeniyetimizi temsil eden eserlerin, yine medeniyet inşasında hizmete sokulması takdire şayandır.” ifadelerini kullandı.

“GEÇMİŞLE İLE DEVAMLILIK SAĞLANIYOR”

Koleksiyonerliğin önemine değinen Erdoğan, “Bu serginin bize işaret ettiği önemli bir husus da koleksiyonerliğin önemidir. Zira koleksiyonerlik, geçmişle şimdi arasındaki devamlılığı sağlar. Buradaki eserler de aidiyet dünyamızın ne kadar geniş ve zengin olduğunu gösteriyor. Hafıza kayıplarının önlenmesi, kimlik buhranlarının aşılması, 'Biz kimiz?' sorusunun cevaplanması, biraz da bu eserler vasıtasıyla mümkündür.” diye konuştu.

Konuşmanın ardından Emine Erdoğan, İbn Haldun Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Bilal Erdoğan, İbn Haldun Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. İrfan Gündüz, İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk, İbn Haldun Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Hümeyra Şahin, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, Çamlıca Camii Yaptırma Derneği Başkanı Ergin Külünk'ün katılımıyla kurdele kesimiyle sergi açılışı gerçekleşti.
Açılışın ardından Emine Erdoğan davetlilerle beraber sergiyi gezerek eserlerle ilgili bilgi aldı. Erdoğan, Büyük Çamlıca Camii Kubbe Yazısını ve Osmanlı dönemine ait eseri yakından inceledi. Sergiye iş, sanat ve eğitim dünyasından çok sayıda davetli katıldı.

KOLEKSİYONERLERİN BAĞIŞLARINDAN OLUŞUYOR

İbn Haldun Üniversitesinin başta “fikri bağımsızlık” olmak üzere yüksek ideallerine katkı sağlamak adına bu sene ikincisi düzenlenen “Geleceğin Yıldızları İçin Karma Eserler Sergisi”, hayırsever koleksiyonerlerin bağışlarından oluşuyor. Toplam 233 eserin yer aldığı sergide Sultan II. Abdülhamid Han tuğralı madalya beratı, Sultan I. Abdülhamid Han el çekme tuğralı yirmi satır beratın yanı sıra, Fuat Başar, Efdaluddin Kılıç, Turan Sevgili, M. Cemil Efe, Gürkan Pehlivan, Ahmet Kutluhan, Ferhat Kurlu gibi hattatların ve teshib sanatkârlarının levha, hilye-i şerif gibi örnekler yer alıyor. Sergideki Osmanlı dönemine ait Kütahya işi pano, vazo ve tabaklar, tekstil ürünleri, tespihler ve süs eşyaları gibi birbirinden değerli eserler, medeniyetin sanat anlayışının yansıması niteliği taşıyor. Sergi, Ramazan ayının sonuna kadar ziyarete açık olacak.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.