Son Dakika

İstanbul Birnokta dergisi 200'üncü sayısını özel etkinlikle kutluyor

Üsküdar merkezli yayın yapan aylık edebiyat dergisi "İstanbul Birnokta", 200. sayısında derginin kurucularından şair Mürsel Sönmez'e yer verdi.

İstanbul Birnokta dergisi 200'üncü sayısını özel etkinlikle kutluyor

Üsküdar merkezli yayın yapan aylık edebiyat dergisi "İstanbul Birnokta", 200. sayısında derginin kurucularından şair Mürsel Sönmez'e yer verdi.

Genel yayın yönetmenliğini Ocak 2017 tarihinden bu yana Resul Tamgüç'ün sürdürdüğü dergi, okuyucuları için özel bir gece düzenleyecek.

"Bir dergi 200. Sayı - Bir Şair 30. Yıl" isimli vefa gecesi, Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde olacak.

Öte yandan program dahilinde, kaligrafi sanatçısı Sabahattin Nayir'in "Bir Şair 40 Tablo" adlı sergisi de sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Derginin eski Genel Yayın Yönetmeni Sönmez'e sürpriz olarak çıkarılan "Mürsel Sönmez Özel Sayısı"nda, Sönmez’i tanıyan yazar ve şairlerin sanatçıyla alakalı yazıları, değerlendirmeleri ve eleştirilerinin yanında şairin birçok eski fotoğrafı yer alıyor.

İki yüzüncü sayısı için doğaçlama bir özel sayı açıklamasını yapan dergi, gönüllerince geçmişi ve geleceği harmanlayan yazılar kaleme almış. İnsanı kendisine, insanı insana yaklaştıran, yakınlaştıran sözlerle bir umudun yaşamasına katkı sağlamak çabasındaki dergi, “her insan özel’dir, her insanda mutlak hakikatten bir nakış vardır ve bu nakışlar desenleri oluşturur ve o desenler de bir büyük birlik tablosunu: Varoluşun köken birliği, var edişin “tek”lik makamını.” diyor. Dergi 200. Sayısı için yaptığı açıklamada son olarak şunları söylüyor:

“Tek tek hücrelere kapatılmış insanların hücre kapılarını açarak insandan insana sevinç taşımak, ya da, en azından, hücre duvarlarını yumruklayarak ıssızda ve yalnız olmadıklarını hatırlatmak. Veya, sevgilinin sokağında aşk şarkıları söylemek. İşimiz bu bizim: İşi dille zehirlemek olanın dili dışında dil inşa etmek! Yaşadığımız düşünsel ve duygusal çöllükte Türkçe’nin cıvıltılı sesiyle yağmur duasına çıkmak! BirNokta iki yüz sayıdır hançeresi yırtılırcasına bunu yapıyor.”

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.