Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

İzleyicisinin kahramanı olacağı bir yetim filmi: Bırakma Beni

İzleyicisinin kahramanı olacağı bir yetim filmi: Bırakma Beni

Yönetmenliğini ve senaristliğini özellikle “Snijeg (kar)” filmi ile tanıdığımız Cannes ödüllü Boşnak yönetmen Aida Begic‘in üstlendiği “Bırakma Beni” adlı film, Türkçe dublajıyla yarın vizyona giriyor.

Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleşen filmin gala gösterimi programı, filmin teaser ve kamera arkası görüntülerinin yanı sıra oyuncularla yapılan röportaj görüntülerinin izlenmesiyle başladı.

Davetlilerin yoğun ilgi gösterdiği filmin gösterimi öncesinde bir konuşma yapan yönetmen Aida Begic, Türkiye’ye, 4 milyon Suriyeli’ye kapılarını açtığını için şükran ve minnet duyduğunu belirtip teşekkürlerini iletti.

Savaşların çocuklarını, ailelerini ve ailelerin de çocuklarını kaybettiği büyük bir acı oluşunun altını çizen yönetmen, sürecin herkes için zor olduğunu ancak çocukların Türk halkı sayesinde şu an hayatta olduklarını, filmde oynayan çocukların da çok fazla şey yaşadığını, çocukların kendisi için birer kahraman olduğunu söyledi. Gücü, cesareti ve aşkı bu çocuklarla öğrendiğini ifade eden Begic, zor bir olayla karşılaştığı zamanlarda çocukların yaşadıklarını düşünüp kendimde güç bulduğunu dile getirdi.

Film için ödül beklemeye gerek olmadığını çünkü filmin gerçek hayattaki sonuçlarının kendisi için en büyük ödül olduğunu, bu filminin en başarılı çalışması olarak gördüğünü söyleyen Begic, her zaman yanında olan, yardımlarıyla ve dualarıyla destek çıkan ve aşure gününe denk gelen gecede kendini yalnız bırakmayan herkese teşekkürlerini iletti.

“İZLEYİCİLERİN, FİLMİN KAHRAMANI OLMASINI İSTİYORUZ”

Filmin yapımcılarından Muhammed Emin el-Hüseyni de, bu filmle yetimlere karşı oluşan duyarlılığın artmasını düşündüğü için bu yola çıktığını, birçok insanın hala yetimliğin önemini anlayamadığını belirtti. Yapımcı, filmin çekimlerinde, bazısının fakirlik sandığı, bazısının çocuklarının psikolojisi bozulur diye evlerine dahi gitmek istemediği gözleriyle gördüğünü söyledi.

Yetimlere herkesin sahip çıkması gerektiğinin altını çizen Hüseyni, mahallelerde, apartmanlarda, şehirlerde böyle çok yetimin bulunduğunu, bu çocuklara sahip çıkması gerektiğini dile getirdi.

Hüseyni, filmde bir kahraman oynatmadıklarını, bu filmi izledikten sonra herkesin kendi mahallesinde, kendi şehrinde birer kahraman bulmasını ve bu çocuklara sahip çıkmasını temenni etti.

FİLM HAKKINDA

Yönettiği filmlerle dünyada büyük yankı uyandıran Aida Begic, Türkiye’de yaşayan Suriyeli yetim muhacir çocukların gerçek yaşam hikayesini “Bırakma Beni” filmi ile beyaz perdeye taşıdı.

Dünyanın dört bir yanında yaşayan yetimler için kamuoyunu bilinçlendirme ve ihtiyaçları doğrultusunda yardım çalışmaları yürüten Beşir Derneği’nin “Yetim Projesi” kapsamında çekilen Türkiye-Bosna Hersek ortak yapımı 97 dakikalık Türkçe ve Arapça dillerindeki film, bugün vizyona girdi.

Yönetmen Aida Begic, Bosna Hersek savaşını yaşamış, savaşı öncesi ve sonrasıyla bilen bir yönetmen olarak Suriyeli çocukları çok iyi anladığını belirtmiş, filmi de bu duygularla yazdığını kaydetmişti.

“Bırakma Beni”nin diğer filmlerden farklı olduğunu vurgulayan Begic, “Çocukların dünyası üzerine kurulu. Sadece onların dünyasını ve bakış açılarını yansıtıyor. Bu nedenle film sadece dram değil, her durumda umut ve sevginin de çocuklar tarafından nasıl yeşertildiğinin bir yansıması. Dikkat çekmek istediğimiz bir konu da filmde izlediğiniz tüm hikayelerin çocukların hayatlarından gerçek kesitler içerdiği. Mültecilere karşı ön yargılı olanların bu film ile farklı duygular hissedeceğini düşünüyorum. Onlarla aynı şeyleri yaşamış biri olarak insanların mültecilerle empati kurabilmesine aracı olmak benim için en önemli amaç olacak.” demişti. Çekimleri 2 yıllık hazırlığın ardından 13 ülkeden gelen özel ekiplerle yapılan filmde 100’den fazla kişi görev aldı.

Savaş mağduru 350’den fazla yetim çocuğun motivasyonlarını artırmak, adaptasyonlarını hızlandırmak ve rehabilitasyonlarına yardımcı olmak amacıyla Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay ve Akçakale’de gerçekleşen atölye çalışmaları ile başlayan proje, bir film projesi ile taçlandırılmıştı.

OYUNCU ÇOCUKLAR

Film İsa, Ahmed ve Mümtaz adlı üç yetimin hikayelerine odaklanırken başrol oyuncuları dahil filmde rol alan tüm çocuklar bu kamplardan seçildi.

Çok sayıda maddi ve insani kayıplara neden olmuş Suriye’deki iç çatışmalar sonucu ortaya çıkan mülteci krizinin sonuçlarından esinlenilerek yazılan ve yetim kalan Suriyeli bir grup çocuğun gerçek yaşam hikayesinin konu edildiği film, Türkiye’de ve dünyada film festivalleri dışında ilk defa vizyona girdi.

Aida Begic’in yönettiği görüntü yönetmenliğinde Erol Zubcevic’in bulunduğu 26 ekim’de Boğaziçi Film Festivali’ne katılacak filmin fragmanı ve hikayesi:

İsa, Annesi öldükten sonra Suriyeli mülteciler için kurulmuş olan Şanlıurfa’daki bir yetimhaneye gönderilir. Orada Ahmad ve Motaz ile arkadaş olur.

Ahmad, Suriye’de kaybolan babasıyla bir gün buluşacağına dair inancını hiç kaybetmemiştir. Ve bir gün ünlü olarak babasının dikkatini çekeceğini ve babasının kendisiyle gurur duyacağını hayal etmektedir.

Motaz, yeniden evlenen annesi tarafından yetimhaneye terk edilmiştir. Bir ses yarışmasına katılmayı annesi tarafından fark edilmesinin ve ona kavuşabilmenin tek yolu olarak görmektedir.

Birbirlerine çok da düşkün olmayan bu üç arkadaş, karakterleri ve hayalleri bakımından birbirlerinden farklı olsalar da ortak bir noktada buluşurlar: Yetimhaneyi terk etmek ve yeni bir hayata başlamak. Bu hedef doğrultusunda para kazanmaya çalışan çocuklar, Balıklıgöl’de kağıt mendil satmaya başlarlar. Başlarda işler yolunda gider. Fakat İsa’nın borçlu olduğu Karaca isimli serseri, bu süreci baltalamaya başlar. Bu durumdan kurtulmak isteyen çocuklar birbirlerine daha sıkı sarılırlar. Ve hayatlarına mal olabilecek bütün bu tehlikeler karşısında sevgiyi, dostluğu ve umudu yeniden keşfederler.