Son Dakika

Kars’ta devam eden gelenek: Damat ‘Gelin koçu’ hediye ediyor

Kars’ta Kurban bayramı öncesinde nişanlı çiftlerden erkek tarafının kız tarafına "süslenmiş koç gönderme" geleneği, damadın, gelinin mutluluğu için her türlü fedakârlığa hazır olduğu mesajını içeriyor.
Kars’ta devam eden gelenek: Damat ‘Gelin koçu’ hediye ediyor

Kurban Bayram'ı öncesi nişanlı çiftlerden erkek tarafının kız tarafına özel olarak hazırlanmış koç gönderme geleneği Kars'ta asırlardır devam ettiriliyor. Damadın gelin için her türlü fedakârlığa hazır olduğu, neleri kurban edebileceğini göstererek rüştünü ispat ettiği bu gelenek ‘gelin koçu’ olarak adlandırılıyor.

Pek çok yörede unutulan "Gelin koçu" geleneği Kars'ta yaşatılıyor. Gürbüz bir koçu satın alarak gelin evine götüren damadın, süslediği koça takı takması da bu geleneğin bir parçası olarak sürdürülüyor. Karslı damat Emre Alp ve ailesi de geleneği yaşatmak için satın aldıkları koçu süsledikten sonra Sarıkamış ilçesindeki gelin evine teslim etti.

Emre Alp, gelenekleri yaşatmaya çalıştıklarını belirterek, "Ata ve dedelerimizden gelen bir gelenek düğün öncesi gelin evine kurbanlık koç gönderilir. Kurbanımızı Kars'ta balonlarla yazılarla süsledik hazırladık, boynuna geline verilmek üzere altın taktık, Sarıkamış'a getirdik. Bütün evlenecek çiftlere de Allah nasip etsin. Herkesin Kurban Bayramı'nı kutluyoruz." diye konuştu.

Alp'in nişanlısı Hümeyra Laçin de, bölgenin geleneklerine göre bayramdan bir gün önce gelin evine kurbanlık koç gönderildiğini dile getirerek, "Nişanlım Kars'ta kurbanlık koçu benim için hazırlamış Sarıkamış'a getirmiş kendisine ve ailesine çok teşekkür ediyorum." ifadesini kullandı.

Kaynak: AA

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.