Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Kazan Müslüman Sinema Festivali’nden en iyi senaryo “Halef”in

Kazan Müslüman Sinema Festivali’nden en iyi senaryo “Halef”in

Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da gerçekleştirilen 14. Uluslararası Kazan Müslüman Sinema Festivali’nde “Halef” filminin senarist ve yönetmeni Murat Düzgünoğlu “En İyi Senaryo” ödülünü aldı.

Tataristan’ın başkenti Kazan’da 4 Eylül’de başlayan 14. Uluslararası Kazan Müslüman Sinema Festivali, geçit ve ödül töreni ile sona erdi.

Festivalde Türkiye’yi temsil eden “Halef” filminin senaryo yazarı ve yönetmeni Murat Düzgünoğlu “En İyi Senaryo” ödülü kazandı.

“En İyi Senaryo” ödülünü alan Düzgünoğlu, bir yıllık zorlu bir çabanın sonucu ödülü kazandığını söyledi.

Ödülü senaryo ortağı Melik Saraçoğlu adına da aldığı için çok mutlu olduğunu ifade eden Düzgünoğlu, “Halef” filmi ile hayatın aslında ne kadar zor olduğunu, insanların hayata katlanmak için kendilerine türlü yalanlar söylediğini ve bu şekilde hayata katlanmaya çalıştıklarını anlatmaya çalıştığını dile getirdi.

Festivalde Grand Prix ödülünü ise yönetmenliğini Kazakistanlı Adilhan Yerjanov’un yaptığı “Dünyanın Sevecen Kayıtsızlığı” filmi kazandı.

Uzun Metrajlı Belgesel Film” ödülünü Petr Lom‘un Hollanda-Norveç yapımı “Birman Tarih Ders Kitabı“, “Uzun Metrajlı Filmde En İyi Operatör” ödülünü “Gülneza” filmiyle İranlı operatör Muhammet Fakuri, “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü “Fotokopi” filmindeki rolüyle Mısırlı oyuncu Mahmut Hemida alırken, “En İyi Yönetmen” ödülünü “Gülneza” filmi ile İranlı Sattar Şamani,Gol ile Rusya-Tataristan yapımı “Molla” filminin yönetmenleri Ramil Fazliyev ve Amir Galiaskarov paylaştı. Tataristan Cumhurbaşkanlığı “Sinema Sanatında Hümanizm” ödülünü de “Molla” filmi kazandı.