Son Dakika

Kötü mimarinin suçlusu Menderes değil

‘Bilge Mimar Turgut Cansever’ programında konuşan Prof. Dr. Suphi Saatçi, Türk mimarisinin 1950’ler yıllarında bozulmasında suçlunun dönemin başbakanı Adnan Menderes değil Türk mimarlar olduğunu söyledi. Bu tezi Turgut Cansever’in de kitaplarında belirttiğini ifade etti.

Kötü mimarinin suçlusu Menderes değil

Ebedi âleme intikal edişinin ardından tam 10 yıl geçen, Türkiye tarihinin en önemli mimarlarından Turgut Cansever, Bâbıâli Enderun Sohbetlerinde yâd edildi. ‘Bilge Mimar Turgut Cansever’ ismiyle düzenlenen programın konuşmacısı ise yüksek mimar ve restorator Prof. Dr. Suphi Saatçi’ydi.

SİNAN VE CANSEVER ÖRNEK ALINABİLİR

Yeni Dünya Vakfı’nın Cağaloğlu’ndaki merkezinde düzenlenen sohbette Prof. Saatçi, Cansever’in Kaş’ta ve Bodrum’da nevi şahsına münhasır orijinal eserler ortaya çıkardığını dile getirirken Cansever’in başta İstanbul olmak üzere birçok başka birçok kentte eserler ortaya çıkaramamasının büyük bir kayıp olduğunu ifade etti.  Coğrafyamızın mimari tarihi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Cansever, özellikle Osmanlı döneminde en üst seviyede eserler inşa edildiğinin altını çizen Saatçi, Türk mimarisinde zirvenin ise Mimar Sinan’ın çağı olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Saatçi, geçmiş dönemde mimarinin özellikle cami yapımında çok ileri gittiğini ancak sonrasında bu ilerlemenin durduğunu hatta geriye gittiğini  söyledi. Buna karşın günümüz de de orijinal camilerin yapılabileceğini bu noktada Mimar Sinan’ın yanı sıra Turgut Cansever’in de örnek alınabilecek isimler olduğunu vurguladı.

ESERLERİ DAHA İYİ OKUNMALI

1950’li yılların akabinde mimari alanda başlayan kötü gidişatın müsebbibinin haksız yere ve kasten Adnan Menderes ilan edildiğini dile getiren Saatçi, bu noktada bir suçlu aranacaksa bunun Menderes değil mimarların olduğunu ifade etti. Turgut Cansever’in de kitaplarında bunu belirttiğini anlatan Saatçi, Cansever’in fikirlerinin daha iyi anlamak için de ortaya koyduğu eserlerin çok daha iyi okunması gerektiğini dile getirdi.

Yorumlar

selman Bu günler gösterdi ki; " Şehri imar ederken nesli ihya etmeyi ihmal ederseniz, ihmal ettiğiniz nesil inşa ettiğiniz şehri tahrip eder." Cansever ve bilge mimarlarımıza selam ...

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.