Son Dakika

Kültür endüstrisi ‘Heritage İstanbul’da

Geçmişe gelecek sağlamak, ülkemizin tarih ve sanat varlığını korumak, saklamak ve gelecek yıllara aktarmak amacıyla düzenlenen Heritage İstanbul basın toplantısında, kültür endüstrisinin gelişimine dikkat çekildi.
Kültür endüstrisi ‘Heritage İstanbul’da

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kültür A.Ş’nin desteği ile Anadolu Kültürel Girişimcilik Ana Sponsorluğunda, TG Expo tarafından düzenlenen Heritage İstanbul 2019 heyecanı başlıyor.Restorasyon, Arkeoloji ve Müzecilik Teknolojileri Fuarı, Heritage İstanbul için basın toplantısı yapıldı. İstanbul Arkeoloji Müzeleri Kütüphanesinde yapılan basın toplantısında konuşan Heritage İstanbul Proje Yaratıcısı ve Yöneticisi Osman Murat Akan, Kültür endüstrisinin buluşma noktası olmayı hedeflediklerini, konferansın uluslararası katılımla gerçekleşeceğini, kültürel miras sohbetleri ve atölye çalışmaları ile tarihi, sanatsal ve kültürel mirasımızı, gelecek nesillere taşımayı istediklerini söyledi. Kültürel mirasın korunmasında, kültür iletişiminin artmasında özel sektörlerin desteğinin önemine değinen ve Heritage İstanbul’un ana sponsoru olan Anadolu Kültürel Girişimcilik İcra Kurulu Başkanı İbrahim Halil Korkmaz kültüre desteğin artarak devam etmesi turizmin gelişimineönemli bir katkıdır dedi. 

GÖBEKLİTEPE DE KONUŞULACAK

Doğuş Grubu'nun ''Doğuş’tan iyi bir gelecek'' vizyonu ile Göbeklitepe’ye desteğin önemine değinen Doğuş Holding Sanat Danışmanı Çağla Saraç,Türkiye’nin birçok kültür değeri olduğunun altını çizerek, özel sektörü değerlerimizi tüm dünyaya tanıtmak, yeni kuşaklara ilham vermek amacıyla bir iz bırakmaya davet etti. Arkeolog Nezih Başgelen, konferansta Göbeklitepe paneli yapacaklarını, Göbeklitepe'nin emsalsizliği ile bilim insanlarının olduğu kadar bulunduğu toprakların insanlarını da etkileyen ve haklı olarak gururlandıran eşsiz bir değer olduğunu, tüm kültür değerlerimizin topluma iyi anlatılması gerektiğinin altını çizdi.

DÜNYA KÜLTÜR MİRASINA KATKI

Sektörün en büyük buluşması olan Heritage İstanbul 2019 Fuarına, 100’e yakın konuşmacı, 15 ülkeden 50, toplamda 200’e yakın firma katılımcı oluyor ve yaklaşık 10 bin ziyaretçi bekleniyor.İtalya’nın önde gelen restorasyon şirketleri, İtalyan Restorasyon Birliği Assorestauroçatısı altında, Heritage İstanbul’a katılıyor. Dünya kültür mirasına restorasyon alanında önemli katkılarda bulunan İtalya, uzun yıllara dayanan bilgi birikimini katılımcılarla paylaşacak.

YARIN BAŞLIYOR

Kültür harcamalarının geçen yıl yüzde 19,4 artarak, 44 milyar 75 milyon 130 bin TL olduğu ülkemizde, kültür endüstrisi büyüyor ve 2023 Kültür mirası hedefleri arasında, 200 yeni müze açmak ve 1000’e yakın restorasyon çalışması yer alıyor.Ülkelerin kültür varlığı zenginliklerine göre açık ara lider konumda bulunan Türkiye’de, kültür endüstrisi gelişiyor. Sektörün konuşulduğu, kültürel hedeflerin paylaşıldığı, dünyada ki örneklerin anlatıldığı, Restorasyon, Arkeoloji ve Müzecilik Teknolojileri fuarı Heritage İstanbul 11 -13 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.