Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Kurşun dizisinin hikayesi gerçek mi? Orhan Atmaca (Marlon Kemal) kimdir ve hayatı nasıl geçmiştir?

FOX TV'de yayınlanmaya başlayan Kurşun adlı dizideki Orhan Atmaca'nın kim olduğu ve hayat hikayesi merak konusu oldu. Özellikle dizinin konusu ve başrol Engin Altan Düzyatan'ın canlandırdığı Orhan Atmaca'nın aslında kim olduğu merak ediliyor. Kurşun dizisinin hikayesi gerçek mi? Orhan Atmaca (Marlon Kemal) kimdir ve hayatı nasıl geçmiştir? sorularının yanıtlarını haberimizde bulabilirsiniz...

Kurşun dizisinin hikayesi gerçek mi? Orhan Atmaca (Marlon Kemal) kimdir ve hayatı nasıl geçmiştir?

Most Prodüksiyon imzasıyla FOX TV ekranlarına gelen ve başladığı günden itibaren izleyicinin dikkatini çekmeyi başaran Kurşun dizisi popülerliğini sürdürüyor. Özellikle dizinin konusu ve başrol Engin Altan Düzyatan’ın canlandırdığı Orhan Atmaca’nın aslında kim olduğu merak ediliyor. Peki, Kurşun dizisinin hikayesi gerçek mi? Orhan Atmaca (Marlon Kemal) kimdir ve hayatı nasıl geçmiştir? sorularının yanıtlarını haberimizde bulabilirsiniz. İşte detaylar…

Kurşun dizisinin hikayesi gerçek mi?

1970’li yıllarda geçen bir dönem dizisi olan Kurşun’da, karanlığa karşı mücadele eden bir Savcı olan Orhan Atmaca ile başarılı ve hırslı bir gazeteci olan Leyla Devrim’in birlikte mücadeleleri ve dönemin zorlukları içerisinde yaşadıkları aşk konu ediliyor. Senaryoya konu olan ve Engin Altan Düzyatan tarafından canlandırılan Orhan Atmaca karakteri ise aslında 70’li yıllarda yaşayan Marlon Kemal’den başkası değil..

Orhan Atmaca (Marlon Kemal) kimdir?

Gerçek adı Kemal Şimşek, Marlon Brando’ya olan benzerliği nedeniyle Marlon Kemal ismini almıştı. 1938 yılındayken, babasının işi nedeniyle Bayburt’ta yaşadıkları dönemde doğdu ve İstanbul’un Balat semtinde büyüdü. Yoksulluğun da verdiği öfkeyle yaramaz bir çocuk olan Kemal, uslansın diyerek götürüldüğü Hasköy boks kulübünde boksu sevdi ve ringlerden inmedi. Hem çalışkan hem de güçlü bir genç olan Kemal Şimşek, İstanbul Hukuk Fakültesi öğrencisi oldu. Sınıfa kedi soktuğu için atıldığı okulun ardından Ankara Hukuk’ta öğrenimine devam etti. 50’li yılların yıldız filmi Rıhtımlar Üzerinde ile Terry Malloy adında bir boksörü oynayan Marlon Brando’ya benzerliği nedeniyle aldığı Marlon lakabını hayat boyu üzerinde taşıdı. Maço, sert, sözünü sakınmayan ve isyankar halleriyle, lakabını aldığı karaktere bürünmüştü..

Hukuk öğreniminin ardından Savcı olarak Anadolu’yu dolaştı. Eyüp Cumhuriyet Savcısı olan Kemal Şimşek, buradaki görevi sırasında üne kavuştu. “Hayali Haliç Tecavüzcüsü” olayını çözerek günlerce gazetelerde konuşulan bir dosyayı kapattı. Gazeteler artık ondan “Hayali Haliç Tecavüzcüsü’nü çözen kahraman Savcı” olarak bahsediyordu.

İstanbul yeraltı dünyasının ünlü isimlerinin Of’lu olduğu dönemde 50’li 60’lı yılların Oflu Hasan adlı kabadayısı mirasını kardeşleri Oflu Osman ve Oflu İsmail ile paylaşıyordu. Öğrencilik döneminde harçlığını Oflu kabadayılardan alan Marlon Kemal, daha sonra da devam eden bu yakınlığı nedeniyle mesleştaşları tarafından sıkça eleştirildi. Yakınları kabadayılardan oluşan Savcı, Şövalye lakaplı bir arkadaşının duruşmasını izlemeye gittiğinde kendisini tanıyan ve eleştiren Mahkeme hakimine: “Sayın yargıç kimi topa meraklıdır, kimi kelebek avcılığına. Ben ise delikanlı, mert, kabadayı insanların aşığıyım!” cevabını vermiş farklı bir savcıydı. “TCK’da sosyalist düşünceyi suç sayan 141 ve 142’nci maddeler kaldırılsın. Ama Said-i Nursi’nin inancına da yasak gelmesin” diyerek üniversite yıllarında Türkiye Milli Gençlik Teşkilatı üyeliğinde olduğu gibi kendisini saklamadı.

İşkence karşıtı olan Savıc’nın hayatında vazgeçemediği iki tutkusu vardı: biri kumar diğeri Kırmızı Mercedes… Gündüzleri, gazetelerin “kahraman” diye adından bahsettiği bir Savcı, geceleri ise kumar, gasp, kaçakçılık, cinayet gibi davalarının faillerinden oluşan bir çevrede kabadayıydı.