Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Kuruluş Osman yayın tarihi belli oldu mu? İşte Kuruluş Osman dizisi yayın günü

Kuruluş Osman dizisinin yayına gireceği günü sabırsızlıkla bekleyen izleyiciler, Kuruluş Osman yayın tarihi belli mi? sorusunun yanıtını araştırıyor. Osmanlı Devleti’nin kuruluş yıllarının anlatılacağı dizinin başrolünde başarılı oyuncu Burak Özçivit ve Aslıhan Karalar yer alıyor. Peki Kuruluş Osman yayın tarihi belli mi?.. Merakla beklenen dizi Kuruluş Osman yayın günü 9 Kasım akşamı belli oldu... İşte konuyla ilgili merak edilen detaylar...

Kuruluş Osman yayın tarihi belli oldu mu? İşte Kuruluş Osman dizisi yayın günü

Kuruluş Osman dizisi ne zaman yayın hayatına başlıyor? Osmanlı Devletinin kuruluş döneminin anlatılacağı sabırsızlıkla beklenen dizinin başrollerini başarılı oyuncular Burak Özçivit ve Aslıhan Karalar paylaşıyor. ATV’nin sevilen dizisi Sen Anlat Karadeniz’in 13 Kasım’da final yapmasının ardından Kasım ayı ortalarında ekranlara geleceği daha önceden belirtilen Kuruluş Osman dizisinin kesin yayın gününün açıklanması sabırsızlıkla bekleniyordu. Peki Kuruluş Osman yayın tarihi belli mi? Heyecanla beklenen dizi ne zaman ekranlara gelecek?..

Kuruluş Osman yayın tarihi açıklandı mı?

ATV’de ekranlara gelecek olan Kuruluş Osman dizisinin 20 Kasım Çarşamba günü ekranlara geleceği açıklandı. Dizinin resmi Twitter hesabından da konuya ilişkin yapılan paylaşımda 20 Kasım günü ekranlara geleceği belirtildi.

 

KURULUŞ OSMAN BİRİNCİ BÖLÜM FRAGMANI ÖZETİ

Kuruluş Osman’ın birinci bölüm fragmanına Osman Gazi’yi canlandıracak olan oyuncu Burak Özçivit söylediği şu sözler damga vurdu;

Biz bu ocağın ataşını Malazgirt’te atam Alparslan ile beraber anladık Bamsı Bey! Bu topraklara vatan diyebilmek için yılmadan cenk ettik. İmdi, bu fidanı gümrah bir çınar eyleme vaktidir. O çınar altında nice süphan göğüslü alpler, gölplü hatunlar, yeni bir devletin ataşını anlayacaklar.

Yüce Rabbim şahidim olsun babamın kutlu sancağını asla düşürmeyeceğiz. Ben ve benim evlatlarım bu kutlu sancağı yedi cihana yaymak için yitesiye mücadele edeceğiz.

TANITIM DETAYLARI

Kuruluş Osman’ın ilk tanıtımında; Osman Bey sisler arasından atıyla babası Ertuğrul Bey’in otağına gelir ve kararlı biçimde bey otağına yürür. Otağın kapısını açmasıyla ışık huzmeleri arasında sahibini bekleyen tahtı görür. Tahtın üzerinde sancak, pusat ve rahlenin üzerinde Kur’an’ı Kerim vardır. Kur’an-ı Kerim’de Fetih Suresi sayfası açıktır. Osman, tahta doğru hareket ettikçe yer sarsılır. Dış sesteki Şeyh Edebali, ona iktidarı kuracağı cihan devletini müjdeler ve beylik öğütleri verir. Osman’ın göğsünde kuracağı ve nesli tarafından dünyaya yayılacak olan cihan devletini temsil eden çınar ağacı belirir. Diz çöken ve başını göğe çeviren Osman Bey, hilali görüp Allah’a teslim olur. Tahta tekrar baktığında ise taht boştur. Sancak, pusat ve Kur’an-ı Kerim, Osman’ın gönlüne işlenmiştir.

“İHANET ZALİMLEŞTİ”

Kuruluş Osman’ın ikinci tanıtımında, Burak Özçivit’in canlandırdığı Osman Bey’in “Alplerim, beylerim, balalarım, nice demdir düşman azgınlaştı. İhanet zalimleşti. Dost bildiklerimiz sessizleşti. Ne gam, ne keder, ne hüzün! Biliriz ki Allah bize yeter! İmanımız bize yeter! Yüreğimiz yeter. İmdi azgınlaşan düşmanın, zalimleşen ihanetin nefesini kesme vaktidir. İmdi şehadet şerbeti içmenin, aslanlar gibi kükremenin, destanlar yazmanın vaktidir. İmdi milletimizin ikbali için, mazlumların kurtuluşu için devlet olma vaktidir. Benimle birlikte devlet olmaya var mısınız?” sözleri yer aldı.

Kuruluş Osman dizisinin konusu

Bilindiği üzere Orhan Bey ve Osman Bey’in kabirleri Bursa’da Tophane’de bulunuyor. Osman Bey 1281 – 1326 yılları arasında 45 yıl Osmanlı beyliğinin başında bulunmuştur. Doğum tarihi ise 1258’dir. Osman Bey Selçuklu devletinin önemli beyliklerinden olan ve Kastamonu’da bulunan Çobanoğulları Beyliği’nin yıkılışına kadar onlara bağlı kaldı. Çobanoğulları Beyliği dağılınca Uç beyi olarak Anadolu Selçuklu devletine bağlı devam etti. Türkiye Selçuklu Sultanı III. Alaeddin Keykubat’ın İlhanlı hükümdarının yanına götürülüp gözaltına alınması üzerine kendi beyliğini kurdu ve bağımsızlığını ilan etti. Sonrasında Ahilerin lideri Şeyh Edebali’nin kızıyla evlenerek bu teşkilatın da desteğini sağladı. Osman Bey Bizans Tekfurları ile savaştı ve onlardan Karacahisar, Yarhisar, İnegöl, Yundhisar ve Yenişehir’i aldı.

Gücünü sonunda gösteren Osman Bey’in İzmit’e kadar ilerleyince Bizans İmparatoru, tekfurlar ile anlaşarak Osman Bey’i durdurmak için bir ordu hazırladı ancak bu ordu Osman Beyin ordusu karşısında üzerine Koyunhisar Savaşı’nda kaybetti.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri