Son Dakika

Malatya Film Festivali'nde yarışma filmleri belli oldu | Onur ödülü Osman Sınav’a

Malatya Büyükşehir Belediyesince 9-15 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek 8. Malatya Uluslararası Film Festivali'de jüri üyeleri ve yarışacak filmler belli oldu. Onur ödülleri Osman Sınav, Perran Kutman ve Şener Şen'e verilirken konuk ülke Filistin olarak belirlendi.
Malatya Film Festivali'nde yarışma filmleri belli oldu | Onur ödülü Osman Sınav’a malatyafilmfest.org.tr

Malatya Büyükşehir Belediyesince 9-15 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek 8. Malatya Uluslararası Film Festivali'de jüri üyeleri ve yarışacak filmler belli oldu.

Malatya Valiliği ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü'nün katkılarıyla organize edilen festivalin detayları, basın toplantısında açıklandı.

Toplantıya, sinema sektöründen çok sayıda davetlinin yanı sıra yönetmenler, jüri üyeleri ve oyuncular katıldı.

8. Malatya Uluslararası Film Festivali,

"ULUSAL UZUN METRAJ YARIŞMA" DALINDA YARIŞACAK OLAN FİLMLERİ

Osman Nail Doğan'ın "Güvercin Hırsızları"

Mahmut Fazıl Coşkun'un "Anons"

Mustafa Karadeniz'in "Çınar"

Murat Düzgünoğlu'nun "Halef"

Abdurrahman Öner'in "Aydede"

Mehmet Güreli'nin "Dört Köşeli Üçgen"

Banu Sıvacı'nın "Güvercin"

Ömür Atay'ın "Kardeşler"

Vuslat Saraçoğlu'nun "Borç"

Ramin Matin'in "Son Çıkış"

Hüseyin Karabey'in "İçerdekiler"

Ensar Altay'ın "Meleklerin Koruyucusu"

Cafer Özgül'ün "Sükut Evi"

Reis Çelik'in başkanlığındaki ulusal yarışmanın jürisini ise Gökhan Tiryaki, Haluk Piyes, Ali Aga ve Şerif Sezer oluşturuyor.

Uluslararası Uzun Metraj Yarışmasında ise "Anons", "Son Çocuk", "Aga", "Sessizlikte", "Turunç Günleri", "Doğum Günün Kutlu Olsun", "Meleklerin Koruyucusu" , "Aşırı Küçük Bir Nesne", "Yük", "Süleyman Dağı" ve "Volkan" filmleri yarışacak.

Değerlendirilmesi Nuri Bilge Ceylan'ın başkanlığında yapılacak Uluslararası filmler yarışmasının diğer jüri üyeleri İtalyan yapımcı-yönetmen Giulia Achilli, oyuncu koçu Vernice Klier ve Hırvat oyuncu Ivana Roscic.

"Ulusal Kısa Metraj Yarışma"da Ömer Sevimli, Emre Konuk, Natali Yeres, Tuba Özden Deniz ve Neslihan Atagül Doğulu’dan jüri 348 başvuru arasından finale kalan, "Balık Kraker", "Her Şey Yolunda", "Pantolon","İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış... ve İlkbahar", "Hikayeci", "Sonsuz", "Boşluk","Sen Adam mısın", "Kimse Elimi Tutmasın" ve "Görüşme" filmleri arasından en iyileri belirleyecek.

"Uluslararası Kısa Metraj Yarışma" bölümünde ise "Kısa", "Öğretmen""Zacarias", "Katil" ve "Kırmızı Kadife" adlı filmler, Mehmet Bahadır Er Lina Bokhary ve Amir Masoud Soheli'den oluşan jürinin değerlendirmesine sunulacak.

"TRT ÖN ALIM DESTEĞİ"

"Malatya Film Platformu" bünyesinde "TRT Ön Alım Desteği" için yarışacak filmler ve yönetmenleri:

"Yedinci Ocak" filmiyle Haydar Şişman

"Maskeler" filmiyle Nuri Cihan Özdoğan

"İstanbul'un Kayıp Rüya'sı" filmiyle Cengiz Asiltürk

"Çok Süper Birşey" filmiyle Sinan Sertel

"Bir Düş Gördüm" filmiyle Murat Çeri

"Anadolu Leoparı" filmiyle Emre Kayış

"Üç Arkadaş", "Umut", "Melek", "Kusur", "Havuz", "Aralık" ve "Ali'nin Tabiatı", filmleri de "Ertem Eğilmez Aile Filmleri" ödülü finalistleri olarak festivale katılacak.

8. Malatya Uluslararası Film Festivali,

Malatya Valisi ve Festival Onursal Başkanı Ali Kaban konuşmasında, Malatya'nın tanıtımının yapılması gerektiğine vurgu yaptı. Malatya'nın tarihten getirdiği birikimiyle farklı kültürleri bir arada barındırdığını söyleyen Kaban, Malatya Uluslararası Film Festivali’nin, büyük bir çabanın bir parçası olarak, kendini farklı bir tarzda ifade etmesi gerektiğini belirtti. Festivalin istikrarıyla her tür spekülasyondan uzak, istikamet tutturmuş yapısıyla, Malatya'nın yanı sıra Türk sinemasının tanıtılması açısından önemli bulan Kaban, festival olarak kendilerini farklılaştıracak süreçler için sürekli arayış içerisinde olduklarını kaydetti.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Hacı Uğur Polat da uzun çabaların neticesinde festivalin ortaya çıktığını ve bugünden sonra ise çok daha hızlı adımlar atarak festivali düzenleyeceklerini aktardı.

8. Malatya Uluslararası Film Festivali,

BU YIL YENİ BÖLÜMLER VE ÖDÜLLER FESTİVAL PROGRAMINDA YER ALACAK

Festival Direktörü Suat Köçer, Türk sinemasının çeşitli türlerde filmlerin üretildiği geniş bir endüstri olmaya başladığına vurgu yaptı.

Bu sene birçok yeniliğin festivale eklendiği bilgisini veren Köçer, "Öğrenciler Festivalde" bölümü ile 10 üniversiteden 5'er öğrenciyi festivalde misafir edecekleri bilgisini verdi.

Köçer, bu sene Lütfi Akad adına "FİLM-YÖN En İyi Yönetmen Ödülü", "Ulvi Saran Jüri Özel Ödülü" ve "En İyi İlk Film Ödülü" olmak üzere 3 yeni ödül vereceklerini bildirdi.

"Malatya Film Platformu"nun çok büyük ilgi gördüğünün altını çizen Suat Göçer, bu kapsamda "TRT Ön Alım Desteği" ve "Ertem Eğilmez Aile Filmleri Desteği"nin yanı sıra, "TRT Kısa Film Yapım Desteği" ile de 3 kısa filme 10'ar bin lira para ödülü verileceğini belirtti.

Toplantıda ayrıca Şerif Sezer,  Malatya Film Platformu Direktörü Belkıs Bayrak, Uluslararası Program Direktörü Yusuf Bahar, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ve Malatya Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan konuşma yaptı.

KONUK ÜLKE FİLİSTİN

Türk ve dünya sinemasından seçkin örneklerin seyirciyle bir araya geleceği 8. Malatya Uluslararası Film Festivali'nde bu sene konuk ülke Filistin'den uzun metraj "Writing on Snow", "Gost Hunting" ve "Wajib" filmlerinin yanı sıra kısa filmler de sinemaseverlerle buluşacak.

"Arif V 216" filmiyle Cem Yılmaz'ın da konuk olacağı festivalde Tevfik İsmailov ve Cengiz Aytmatov için anma etkinlikleri düzenlenecek.

Malatya Uluslararası Film Festivali'nin "Onur Ödülleri" bu yıl Osman Sınav, Perran Kutman ve Şener Şen’e verilirken, "Sinema Emek Ödülü" makyaj sanatçısı Derya Ergün'e, "Türk Sinemasına Katkı Ödülleri" Hüseyin Yeşil ile Cemal Okan'a takdim edilecek.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.