Son Dakika

Merkezefendi Kütüphanesi kitapseverleri bekliyor

Merkezefendi Kütüphanesi kitapseverleri bekliyor

Burak Çolo/Özel Haber

İstanbul Zeytinburnu’nda 7 gün 24 saat açık olan Merkezefendi Şehir Kütüphanesi tüm okur severlere bekliyor. 1100 raf kapasiteli kütüphanede 21 bin tematik kitap bulunuyor. Kütüphanenin en ilginç yönü ise çay, kahve ve çorbanın ücretsiz ikram edilmesi.

1999 yılında Mimar Turgut Cansever tarafından hazırlanan ve hayata geçirilen Merkezefendi Şehir Kütüphanesi Yenikapı Mevlevihanesi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, Panaroma 1453 Tarih Müzesi, Merkezefendi Camii, Merkezefendi Mezarlığı, Nağmedar gibi şehrin tarihi ve kültürel açıdan önemli mekânlarına komşuluk ediyor. 115 kişilik kütüphaneyi, üniversite ve kurs sınavlarına hazırlanan öğrenciler dışında araştırma yapmak ve kitap okumak için de birçok vatandaş ziyaret ediyor. 1100 raf kapasiteli kütüphanede şu an için 21 bin tematik kitap bulunmakta.

ÇAY, ÇORBA, KAHVE, FOTOKOPİ VE İNTERNET ÜCRETSİZ!

Okuyucuların 10 sayfaya kadar ücretsiz dijital baskı ve fotokopi hizmetinden yararlanabildiği kütüphanede kablosuz internetten de faydalanmak mümkün. Belirli saatlerde verilen çay, kahve ve çorba ikramları ders çalışan öğrencilerin zihinlerini açan bir şifaya dönüşüyor adeta.

Seminer, söyleşi ve tanıtım için 68 kişilik konferans salonunun yaptırıldığı kütüphanenin en üst katında ise cihannüma benzeri 360 derecelik seyir kulesi bulunuyor. Zeytinburnu’nun izlenebildiği seyir kulesinde aynı zamanda fikir meclisleri de gerçekleştiriliyor. Otomasyon ve akıllı kütüphane sistemi sayesinde katalog tarama, e-yayın bulma ve bilgilendirmenin yapılabildiği kütüphanede mayıs ayı itibariyle dileyen okuyucu 15 günlüğüne 2 adet ödünç kitap alabilecek.

KÜTÜPHANEYE ÜYE OLMAK GEREKİYOR

Öncelikle kütüphaneye giriş yapabilmek için üye olmak gerekiyor. Üye olmak için ise sizden vesikalık bir adet fotoğraf ve kimlik isteniyor. Çok kısa süren üye işleminden sonra kütüphaneye giriş yaparak kendinizi kitapların, güncel dergi sayılarının ve çok çeşitli kitap kaynaklarının içerisinde bulacaksınız. Yanında fotoğraf bulunmayanlar bir defaya mahsus misafir öğrenci olarak kütüphane hizmetinden faydalanabilmekte. Bir dahaki kütüphane girişinde ise misafir olarak giriş yapamamakta.

Yorumlar