Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Mevlana Müzesi’nde 4 asırlık “Konya minyatürleri” ortaya çıktı

Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin türbesinin bulunduğu Mevlana Müzesinin restorasyonunda "15'inci yüzyılın Konya'sını" tasvir eden 6 minyatür olduğu ortaya çıktı.

Mevlana Müzesi’nde 4 asırlık “Konya minyatürleri” ortaya çıktı

Konya’daki tarihi Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin türbesinin bulunduğu Mevlana Müzesindeki restorasyon çalışmalarında kubbenin iç kısmındaki sütunlarda “15’inci yüzyılın Konya’sını” tasvir eden 6 minyatür tespit edildi.

“DAHA ÖNCEKİ ÇALIŞMALARDA ÜSTÜ ÖRTÜLMÜŞ”

Konuya ilişkin açıklama yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, tamamlanan restorasyonun ardından bazı hat tezhip ve süslemelerin daha önceki çalışmalarda üzerinin örtüldüğünün anlaşıldığını söyledi.

“Mevlana Hazretleri’nin kabrinin bulunduğu mekanın üst kısmında bulunan kalem işlerinde ve süslemelerde kapsamlı restorasyon çalışması yapıldığını belirten Yarar. “Konya’nın 15’inci yüzyıl dönemi minyatürleriyle karşılaşıldı. Güzel bir sonuç ortaya çıktı. Minyatürler, Osmanlı Padişahı İkinci Bayezid dönemi ve sonrasına tarihlendiriliyor. Konya’daki Alaaddin Cami ve şehrin diğer unsurlarının anlatıldığı minyatürler olduğu görülmektedir. Bununla ilgili yakın zamanda yayım yapmaya hazırlanıyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri