Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Orta Asya’nın medeniyet eşiği Herat asırlara meydan okuyor

Orta Asya'nın medeniyet eşiği Herat asırlara meydan okuyor

Orta Asya’nın en önemli ilim merkezlerinden Afganistan’ın batısındaki Herat kentinde çok sayıda tarihi ve kültürel miras bulunuyor.

Sekiz yüzyıllık geçmişiyle görenleri kendine hayran bırakan, duvarlarına ayetlerin çiniyle işlendiği tarihi Herat Cuma Camisi ya da diğer adıyla Herat Ulu Cami, tüm ihtişamıyla dimdik ayakta duruyor.

İnşasına, 1201 yılında Gurlu Sultanı Gıyaseddin Muhammed Sam tarafından başlanan ve ardından oğlu Gıyaseddin Mahmut Han zamanında tamamlanan cami, tadilatlar ve genişletme çalışmaları geçirerek günümüze kadar ulaştı. Cami, sadece Herat’ın değil aynı zamanda Horasan bölgesi ve tüm Orta Asya’nın en büyük ve en önemli dini merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Afganistan’ın İran ve Türkmenistan sınırında bulunan Herat, Orta Asya’daki stratejik konumu nedeniyle tarih boyunca defalarca işgal ve savaşlara maruz kaldı. Bundan dolayı da kentte çok sayıda kültür ve uygarlığın izleri halen görülebiliyor.

Bilim, sanat, siyaset ve din gibi alanlarda da dünya mirasına önemli katkı sağlayan Herat’ta, Orta Asya Türk kültürünü yansıtan izlere rastlamak da mümkün.

Horasan’da yetişen ünlü isimlerden Hüseyin Baykara, Ali Şir Nevai, Molla Cami, Fahreddin Razi, Abdullah Ensari, Mirveys Sadık ve Kraliçe Cevher Şad türbesi de Herat’ta bulunuyor.

Musalla Medresesi’nin minareleri kaderine terk edildi

Afganistan tarihinde çok önemli bir yere sahip olan ve adı Horasan bölgesinde yaptırdığı İslam sanat eserleriyle anılan Timur İmparatorluğu’nun en önemli hükümdarlarından Şahruh Mirza’nın eşi Kraliçe Cevher Şad Begüm’ün Herat’ta yaptırdığı Musalla Medresesi’nden geriye sadece beş minare kaldı.

Asırlara meydan okuyarak her türlü savaş ve doğal afete karşı ayakta kalan son beş minare de her an yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO), Afganistan’ın ve dünyanın en önemli mimari eserleri arasında gösterilen medrese yıkılmış olsa da geride kalan minareleri koruma altına almak için çaba harcıyor.

Etiketler