Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Rabia Bala Hatun’un hayatı! Rabia Bala Hatun kimdir? Osman Gazi ile ne zaman ve nasıl evlendi?

Klasik Osmanlı tarihçileri Osman Gazi’nin eşi olarak Şeyh Edebali’nin kızı Malhun Hatun’u göstermektedir. Bu arada bazı kaynaklarda Osman Gazi’nin eşinin adı Malhatun olarak geçmektedir. Fakat bu kullanımı yanlıştır. Doğrusu Malhun Hatun’dur. Peki Rabia Bala Hatun kimdir? Osman Gazi ile ne zaman ve nasıl evlendi? sorunu detaylarına bakalım…

Rabia Bala Hatun’un hayatı! Rabia Bala Hatun kimdir? Osman Gazi ile ne zaman ve nasıl evlendi?

Özellikle Diriliş Ertuğrul ve Kuruluş Osman’dan sonra dizi hayranı tarihini merak ederek araştırmaya başladı. Özellikle birçok vatandaş internet arama motorlarına “Osman Bey’in eşi kimdir? Rabia Bala Hatun ve Malhun Hatun Osman Bey’in eşi mi?” sorular yazarak cevaplarını arıyorlar. Peki o zaman Rabia Bala Hatun kimdir? Osman Gazi ile ne zaman ve nasıl evlendi? İşte Rabia Bala Hatun ve Malhun Hatun hakkında bilgiler…

OSMAN BEY’İN EŞİ KİMDİR?

Osmanlı Devleti’nin ilk padişahı olan Osman Gazi’nin klasik tarihin dışına çıkarsak tek eşi vardı. Fakat birçok tarihçiye göre ise Osman Bey’in iki eşi vardır. İlki Osman Gazi’den sonra tahta geçen Orhan Gazi’nin annesi olan Malhun Hâtûn, Anadolu Selçuklu Veziri Ömer Abdülaziz Bey’in kızıydı. Osman Gazi’nin ikinci eşi olan Râbi’a Bala Hâtûn ise, Osman Bey’in akıl hocası Şeyh Edebali’nin kızı ve Şehzade Alâaddin’in annesiydi. Fakat Malhun Hâtûn ile Râbi’a Bala Hâtûn’un aynı kişi olduğu da söyleniyor.

OSMAN GAZİ İLE NASIL EVLENDİ?

Günümüzde bazı çevreler ısrarla Osman Gazi’nin farklı evlilikler yaptığını belirtmiştir. Peki Rabia Bala Hatun ve Malhun Hatun Osman Bey’in eşi mi? Bunun cevabı Osmanlı’nın kuruluş hikayesinde gizlidir.

Osman Bey’in Şeyh Edebali’nin tekkesinde gecelemesi ve odasında bulunan Kur’an’a hürmet ederek orada uzanmaması üzerine rüyada, Şeyh Edebali’nin göğsünden çıkan bir ayın kendi koynuna girmesi ve orada bir çınara dönüşerek büyümesi ardından tüm dünyayı kaplamasını görmesi, Rüyayı Edebali’nin kızıyla evleneceğini ve onların soyundan güçlü bir devletin kurulacağı şeklinde yorumlamasıdır.

Osman Gazi’nin Malhun Hatunla evliliği Aşıkpaşazade’de şöyle geçmektedir: “Şeyhe haber virdi. Şeyh eydür: “Oğul Osman! Padişâhlık sana ve nesline mübârek olsun, ve benüm kızım Malhûn senün helâlin oldı,” der.

Klasik tarihçiler rüya olayının bir efsane/uydurma olduğunu söyleyerek, Osmanlı Devletinin kuruluşundaki manevi dinamikleri yok saymaya çalışmışlardır. Yapılan araştırmada Osman Gazi’nin başka eşinin olup olmadığı konusunun net olmadığını görülmüştür. Fakat Bala Hatun veya Rabia Hatun isimli başka bir eşi de olabilir. Ama bu durum Malhun hatunun Şeyh Edebali’nin kızı Orhan Beyin’de annesi olma gerçeğini değiştirmez.

Peki sorun veya onların bu konudaki delilinin kaynağı nedir? Sıkıntı isimlerden kaynaklanıyor. Çünkü bu hanımın ismi kaynaklarda farklı farklı geçmektedir. Yani aslında aynı kişinin isminin kaynaklarda farklı farklı geçmesinden kaynaklanan bir kargaşa yaşanmaktadır.